Artykuł sponsorowany

Rodzaje wag przemysłowych i ich zastosowanie

Rodzaje wag przemysłowych i ich zastosowanie

W dzisiejszych czasach zakłady przemysłowe mają do dyspozycji wiele rodzajów wag, które są przystosowane do ważenia konkretnych produktów – od towarów wielkogabarytowych po ciecze.  Ze względu na tak ogromny wybór, wielu przedsiębiorców zastanawia się, która waga najlepiej się sprawdzi w jego firmie. Jakie wagi przemysłowe można wyróżnić i do czego służą poszczególne rodzaje?

Rodzaje wag

Wagi przemysłowe można podzielić przede wszystkim ze względu na sposób ważenia. Wyróżnia się trzy typy:

  • Wagi hakowe – sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości ustawienia większej wagi. Ich ogromną zaletą jest również łatwy transport, bez problemu można dowieźć ją w dowolne miejsce. Wagi hakowe stosuje się między innymi do ważenia nieforemnych przedmiotów wielkogabarytowych np. w warsztatach samochodowych, rolnictwie oraz hurtowniach.
  • Wagi platformowe i pomostowe – mają spory zakres ważenia, niekiedy aż do kilkunastu ton. Doskonale sprawdzają się w handlu, zakładach wytwórczych oraz transporcie.
  • Wagi paletowe – jak sama nazwa wskazuje, służą do ważenia towarów składowanych na paletach. Podobnie, jak w przypadku wag hakowych, można je dość łatwo przetransportować.

Poszukując wagi do swojego przedsiębiorstwa warto skorzystać z oferty przedsiębiorstwa Metro-Wag, producenta wag i urządzeń przemysłowych. Siedziba firmy znajduje się w Gdańsku.

Wagi do zadań specjalnych

Oczywiście wagi dzieli się również ze względu na przeznaczenie i mogą być przystosowane do ważenia poszczególnych materiałów. Wśród wag specjalistycznych można wymienić między innymi:

  • Wagi dozujące – do precyzyjnego odmierzania towarów, między innymi sypkich materiałów budowlanych oraz mieszanek paszowych.
  • Wagi do cieczy – są szczelne i umożliwiają kontrolę nad przepływem cieczy.
  • Wagi automatyczne – porcjujące oraz odważające.
  • Wagi workujące – nie tylko pozwalają na dokładne odmierzenie towaru, ale jednocześnie pakują je do worków.
  • Wagi zbiornikowe – umożliwiają ważenie produktów sypkich, półpłynnych oraz płynnych.

Waga powinna być zawsze dostosowana do potrzeb przedsiębiorstwa. Zdarza się, że w jednym zakładzie musi zostać zastosowane kilka rodzajów wag. Na jednej linii produkcyjnej można bardzo często zauważyć wagi dozujące, workujące oraz kontrolne. Te ostatnie służą do dynamicznego ważenia kontrolnego. Zdecydowanie największą zaletą współczesnych wag przemysłowych, jest ich automatyka. Linie produkcyjne mogą funkcjonować niemal całkowicie bezobsługowo, co znacznie obniża koszty prowadzenia działalności i poprawia wydajność.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz