Materiał Partnera

Rodzaje uszczelniaczy

Rodzaje uszczelniaczy

Jeśli chodzi o chemię budowlaną, nie ma chyba bardziej uniwersalnych i potrzebnych materiałów przy budowie czy remoncie jakiegokolwiek budynku i pomieszczenia, jak uszczelniacze. Są one robione z różnych materiałów i dostosowane do wszelakich warunków. Jakie są ich podstawowe rodzaje?

Do czego służą uszczelniacze?

Uszczelniacze to materiały niezbędne przy każdej budowie lub remoncie. Są to masy o średniej gęstości, które mają za zadanie ochronę urządzeń, łączeń różnych materiałów itp. przed wodą, zanieczyszczeniem itp. Pakowane najczęściej do plastikowego kartusza wyciska się je w miejsca, gdzie znajdują się lub mogą pojawić się nawet najmniejsze szczeliny i otwory.
W zależności od materiałów, które mają łączyć czy chronić, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak ich właściwości antybakteryjne, antykorozyjne czy hydrofobowość, a także na jakie warunki będą narażone.

Rodzaje uszczelniaczy

Uszczelniacze dzielą się na trzy podstawowe rodzaje: silikony, akryle i kleje.
W powszechnym rozumieniu silikonem nazywany jest każdy uszczelniacz, co jest bardzo dużym uproszczeniem.
Silikony są materiałami, które twardniejąc, nadal pozostają w pewnym sensie elastyczne. Nadają się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczenia. Ich najpopularniejszym zastosowaniem są łazienki i stosowanie ich przy armaturze łazienkowej czy w kątach zamiast fug. Często mają składniki antybakteryjne lub antygrzybiczne, dzięki czemu chronią wilgotne pomieszczenia przed powstawaniem pleśni w narożnikach przez wiele lat. Silikony nadają się też do sklejania różnych materiałów, na przykład szkła czy do wypełniania szczelin dylatacyjnych.
Uszczelniacze akrylowe to z kolei dużo twardsze, choć nadal elastyczne materiały, służące do uszczelniania tynków czy gładzi, a także płyt kartonowo-gipsowych.
W przeciwieństwie do silikonów, akryle są mniej odporne na działanie wody. Jednak nie powoduje on korozji metali i możliwe jest pomalowanie go.
W grupie uszczelniaczy znajdziemy jeszcze kleje montażowe, a więc uszczelniacze polimerowe, które mają bardzo wysoką siłę wiązania.
Nadają się zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz, przy budowach i drobnych remontach, a nawet zwykłych codziennych naprawach. Możemy przykleić nim np. lustro do ściany, panele ścienne, elementy plastikowe, armaturę łazienkową, a nawet korek czy styropian! Kleje wyróżniają się wodoszczelnością, dużo wyższą niż silikony, trwałością, odpornością na warunki atmosferyczne. Są także odporne na pleśń. Występują w różnych kolorach, więc użycie ich nie musi równać się brakowi estetyki.

Gdzie kupić najlepszy uszczelniacz?

Uszczelniacze kupimy w większości sklepów z chemią budowlaną, które stale poszerzają swój asortyment. Najlepszym wyborem będzie zakup ich bezpośrednio od producenta, na przykład od ATC Raven. Eksperci w takim sklepie doradzą nam, który z uszczelniaczy będzie odpowiedni do naszych potrzeb i efektu, jaki chcemy uzyskać.

Opracowanie:
Wasilków, Polna 9/1
tel. 692 649 590
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz