Materiał Partnera

Rodzaje urządzeń dźwigowych i ich zastosowanie

Rodzaje urządzeń dźwigowych i ich zastosowanie

Urządzenie pozwalające na szybkie i łatwe przemieszczanie osób czy materiałów na określonych wysokościach to spora wygoda. W ten sposób działają specjalne dźwigi, których najczęściej spotykanym wariantem jest winda osobowa. Przewozi ona ludzi pomiędzy poszczególnymi piętrami w budynkach, służy też do transportowania różnych przedmiotów. W przypadku ich zwiększonej masy sprawdza się z kolei winda towarowa. Jakie jeszcze istnieją rodzaje urządzeń dźwigowych?

Funkcjonalny dźwig

Jednym z powszechnie stosowanych urządzeń dźwigowych jest winda osobowa. Montuje się ją zazwyczaj w kilku- lub kilkunastopiętrowych budynkach, dzięki czemu przemieszczanie się na poszczególnych wysokościach jest znacząco ułatwione. Tego typu urządzenie dźwigowe jest niezwykle funkcjonalne – dzięki właściwemu montażowi, serwisowi i konserwacji, winda może pracować nieustannie przez wiele lat. W zależności od zastosowanego modelu dźwigi osobowe są w stanie zazwyczaj przewozić kilka osób o łącznej wadze kilkuset kilogramów. Należy jednak pamiętać o zastosowaniu właściwego urządzenia dźwigowego do konkretnych możliwości budynku oraz planowanej eksploatacji – warto skorzystać z usług specjalistów, takich jak np. Lubelskie Przedsiębiorstwo Dźwigowe Winda-Serwis, które zajmuje się kompleksowym montażem dźwigów, ale też ich modernizacją czy naprawą. Profesjonaliści doradzą wybór właściwej windy – może to być również wersja towarowa, która przeznaczona jest do transportowania określonych przedmiotów. Tego typu urządzenie dźwigowe to już konstrukcja wzmocniona, zazwyczaj o większej powierzchni i mocy niż winda osobowa.

Specjalne przeznaczenie

Istnieją również dźwignice, które są w stanie przemieszczać określone materiały nie tylko w pionie, ale także i w poziomie. To suwnice pracujące w ruchu przerywanym, które zazwyczaj są sporych rozmiarów urządzeniami stosowanymi najczęściej w portach, fabrykach czy magazynach przeładunkowych. Innym rodzajem urządzeń dźwigowych są wciągniki, które w przeciwieństwie do suwnic charakteryzują się niewielkimi rozmiarami. Służą one do podnoszenia i opuszczania przedmiotów czy towarów nierzadko o sporej masie. Podobnie zresztą jak dźwigniki, które jednak działają przeważnie na znacznie mniejszym zakresie efektywnej pracy, czyli przemieszczają obiekty na mniejszą wysokość. Jednym z najbardziej charakterystycznych dźwigników jest obecny w każdym warsztacie samochodowym podnośnik. Urządzeń dźwigowych jest zatem sporo i różnią się one między sobą niekiedy diametralnie – parametry, możliwości, efektywność i przede wszystkim sama konstrukcja sprawiają, że do serwisowania poszczególnych dźwigów niezbędne są wysokie kwalifikacje i doświadczenie. Warto więc w przypadku montażu, modernizacji czy konserwacji tego typu urządzeń zlecić prace fachowcom, dzięki którym dźwig będzie funkcjonował bezawaryjnie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz