Artykuł sponsorowany

Rodzaje urn pogrzebowych

Rodzaje urn pogrzebowych

Zwyczaj spalania zwłok jest znany ludzkości od tysięcy lat – w ostatnim czasie widać coraz wyraźniejszy nawrót w stronę tej tradycji. Aby pochówek w takiej formie mógł zostać zakończony, spopielone ciało należy umieścić w urnie, czyli specjalnym pojemniku, który zamiast trumny zostanie umieszczony w grobie bądź kolumbarium. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów urn – ich głównym wyróżnikiem jest materiał, z którego zostały wykonane.

Materiały do produkcji urn

Wachlarz tworzyw do produkcji urn jest dużo szerszy, niż w przypadku trumien, który wytwarza się w zasadzie wyłącznie z drewna, a jedynie drobne elementy wykończeniowe wytwarzane są z metalu. Urny wykorzystywane są w przypadku kremacji zwłok, tymczasem mogą być produkowane zarówno, z drewna, jak i dużo cięższych surowców, takich jak kamień czy metal. Jest to spowodowane tym, że pojemniki te są – w porównaniu do trumien – bardzo małe, ich średnia wysokość to około 30 cm, a średnica około 20 cm.

- Oznacza to, że jedna osoba nie powinna mieć problemu z podniesieniem wypełnionej urny i umieszczeniem jej w grobie – wyjaśnia przedstawiciel firmy pogrzebowej Piotr.

Wśród materiałów do produkcji urn znajdziemy zatem:

  • Drewno – klasyczny, lekki i bardzo estetyczny surowiec. Zazwyczaj wykorzystuje się drewno sosnowe, które jest tanie, bądź dębowe, odznaczające się wysoką trwałością.
  • Metal – zazwyczaj do produkcji urn wykorzystuje się stal pokrytą warstwą farby proszkowej. Farba nadaje stali odpowiedni kolor i jednocześnie zabezpiecza przed powstawaniem korozji.
  • Kamień naturalny – czyli zazwyczaj granit, które odznacza się bardzo przyjemną estetyką oraz wysoką trwałością. Jest on odporny na działanie czynników środowiskowych, takich jak wilgoć, nie zmienia z czasem swojego wyglądu.
  • Ceramika – czyli glina, która została podana obróbce termicznej. Przed wypaleniem można ją dowolnie formować w ciekawe, niebanalne wzory. Urny ceramiczne są odporne na działanie czynników zewnętrznych.
  • Kompozyt – to masa powstała w wyniku zmieszania skruszonego kamienia z żywicą. Kompozyty są tańsze niż granit, a jednocześnie bardzo odporne i estetyczne – podobnie jak glinę można je formować.

Urny ekologiczne

Rozwiązaniem, które cieszy się coraz większą popularnością są urny ekologiczne. Wytwarza się je z biodegradowalnego papieru – do takiego pojemnika poza prochami zmarłego wkłada się również ziemię oraz nasiona dowolnej rośliny, np. drzewa. Urnę grzebie się w ziemi, gzie po pewnym czasie nasiono zaczyna kiełkować. W ten sposób po latach powstaje żywy pomnik pochowanej w ten sposób osoby.

Oceń artykuł (3)
3.7
Komentarze
Dodaj komentarz