Artykuł sponsorowany

Rodzaje ubezpieczeń majątkowych

Rodzaje ubezpieczeń majątkowych

W Polsce spotkamy się z wieloma rodzajami ubezpieczeń majątkowych, spośród których każde sprawdzi się w nieco innej sytuacji. Jeśli więc poszukujemy jak najbardziej dopasowanej pod kątem naszych potrzeb polisy ubezpieczeniowej, dobrze będzie zapoznać się nieco bliżej z najbardziej istotnymi informacjami związanymi właśnie z głównymi rodzajami tego typu ubezpieczeń.

Podstawowe kwestie

Na początek, trzeba sobie wyjaśnić przede wszystkim fakt, że rynek w Polsce oferuje dość zróżnicowane typy ubezpieczeń. W efekcie, do czynienia mamy z podziałem na ubezpieczenia społeczne oraz gospodarcze. Spośród ubezpieczeń społecznych, wyróżnić należy ubezpieczenia emerytalne, zdrowotne oraz rentowe. Jeśli natomiast chodzi o ubezpieczenia gospodarcze, w ich przypadku mamy do czynienia z ubezpieczeniami majątkowymi oraz osobowymi. Jak łatwo można się tutaj domyślić, niektóre ubezpieczenia tego rodzaju będą obowiązkowe, ale inne będą stanowić już tylko i wyłącznie ubezpieczenia wybierane w oparciu o indywidualne preferencje. Fakt ten znajduje zastosowanie w przypadku chociażby ubezpieczeń turystycznych czy też komunikacyjnych.

O tego rodzaju ubezpieczeniach warto dodatkowo wiedzieć również, że są one oczywiście opłacane w sposób dobrowolny przez indywidualnych klientów. Skoro już wyjaśniliśmy sobie najbardziej podstawowe kwestie związane z ubezpieczeniami w Polsce, dobrze będzie teraz przejść do ubezpieczeń majątkowych oraz osobowych. W ich przypadku, trzeba zatem wiedzieć przede wszystkim to, że oferty poszczególnych firm zajmujących się świadczeniem usług powiązanych z tego rodzaju ubezpieczeniami dzielą się zdecydowanie najczęściej w zależności od konkretnego podmiotu, który to ma na celu wykupienie danej polisy. W rezultacie, spore znaczenie w doborze konkretnej polisy ubezpieczeniowej będzie miał fakt, czy firma ubezpieczeniowa ma do czynienia z osobą prywatną czy też z przedsiębiorcą.

Ubezpieczenia prywatne i majątkowe

Zanim przejdziemy do przedstawiania kolejnych informacji, pragniemy nadmienić, że tekst ten powstał we współpracy ze specjalistami z firmy DB INVEST Dawid Badaczewski. Tak więc, w zakresie ubezpieczeń prywatnych trzeba wyróżnić przede wszystkim ubezpieczenie mieszkania. Może ono obejmować od jednego do trzech rodzajów własności, które to dzieli się na mury, ruchomości domowe oraz elementy stałe. Mury stanowią przegrody budowlane, które to mają na celu wydzielenie budynku z przestrzeni w połączeniu z elewacją oraz izolacją cieplną oraz z fundamentem, dachem, jego pokryciem, tarasami, a także balkonami. Elementy stałe to takie elementy, które to zostały zamontowane w sposób nie pozwalający na ich odłączenie bez użycia narzędzi. Ruchomości domowych nie trzeba objaśniać.

Do czynienia możemy mieć również z ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym, które to najczęściej obejmuje wszystkie te szkody, które zostały wyrządzone przez posiadacza polisy osobom trzecim lub też ich mieniu. Wyróżnić warto tutaj między innymi szkodę w postaci zalania mieszkania sąsiada. Co więcej, ubezpieczenie OC jest również niezbędne w momencie, gdy mamy do czynienia z pojazdem mechanicznym. Warto wspomnieć, że tego rodzaju ubezpieczenie obejmuje przede wszystkim rekompensatę szkód, jakie to wynikły z zaistniałej kolizji czy też wypadku drogowego spowodowanego przez osobę będącą posiadaczem polisy.

To nie wszystko

Jeśli natomiast chodzi o ubezpieczenia majątkowe firmy, przedsiębiorca będzie mógł zdecydować się na ubezpieczenie od wybranych zdarzeń lub też postawić na rozwiązanie w postaci polisy chroniącej przed wszelkimi możliwymi wypadkami. W przypadku przedsiębiorców mamy do czynienia z takimi rodzajami ubezpieczeń OC, jak odpowiedzialność cywilna deliktowa, kontraktowa oraz związana z wprowadzeniem produktu do obrotu. Pierwszy rodzaj obejmuje szkody związane z używaniem oraz posiadaniem mienia, drugi szkody związane z niewywiązaniem się z umowy oraz niewłaściwą realizacją warunków, a trzeci obejmuje szkody związane z wadliwością wypuszczonego na rynek produktu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz