Artykuł sponsorowany

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

Ubezpieczenia komunikacyjne zasadniczo możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to ubezpieczenia komunikacyjne obowiązkowe, czyli takie, które zmuszony jest wykupić każdy kierowca. Drugą natomiast stanowią ubezpieczenia komunikacyjne dobrowolne, które możemy nabyć, by poprawić swoje bezpieczeństwo. Jakie ubezpieczenia wchodzą w skład każdej z tych grup?

Ubezpieczenia obligatoryjne – obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu

W Polsce mamy do czynienia z jednym rodzajem ubezpieczeń komunikacyjnych, w które zaopatrzyć się musi każda osoba posiadająca auto. Jest to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli w skrócie OC. Podstawowym zadaniem tego ubezpieczenia jest ochrona osoby ubezpieczonej od finansowych konsekwencji z powodu szkód, jakie mogłaby ona wyrządzić osobom trzecim lub ich mieniu. Ochrona OC dotyczy oczywiście tylko szkód, jakie spowodowaliśmy, kierując naszym pojazdem. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej powinno zostać zakupione najpóźniej w dniu, w którym dokonaliśmy zarejestrowania samochodu na nasze nazwisko. Jeśli natomiast posiadamy już wykupioną polisę OC, to powinniśmy ją odnowić najpóźniej w dniu, w którym wygasła stara umowa. Polisy i umowy ubezpieczeniowe oraz późniejsze dochodzenie mogą się nam wydawać skomplikowane, dlatego warto w takich sytuacjach korzystać z usług doradców ubezpieczeniowych, takich jak np. Ubezpieczenia Artur Jabłoński.

Ubezpieczenia dobrowolne – Autocasco i NNW

Oprócz ubezpieczenia OC kierujący pojazdem może zdecydować się także na wykupienie dodatkowych ubezpieczeń. Warto to zrobić, jeśli zależy nam na dodatkowej ochronie nas oraz naszego auta. Ubezpieczenie Autocasco, czyli w skrócie AC, ochrania nas przed stratami finansowymi oraz wydatkami, jakie musielibyśmy ponieść w związku z uszkodzeniem auta z naszej winy lub w wyniku zdarzeń losowych. Autocasco chroni nasze auto także w wyniku jego kradzieży, aktów wandalizmu i innych przykrych zdarzeń. Kolejną wartą uwagi polisą jest NNW, czyli ubezpieczenie kierowcy oraz pasażerów pojazdu od następstw nieszczęśliwych wypadków. Koszt wykupienia tego ubezpieczenia jest niewielki, warto więc się w nią wyposażyć już przy zakupie OC.

Inne dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne

Oprócz wyżej wymienionych ubezpieczeń komunikacyjnych w sprzedaży dostępne są także inne produkty ubezpieczeniowe, które mają za zadanie zagwarantować nam większe bezpieczeństwo i ochronę finansową w związku z prowadzeniem pojazdu. Należy do nich m.in. Assistance, którego wykupienie daje nam możliwość holowania auta w razie jego zepsucia oraz gwarantuje samochód zastępczy. Kierowcy chętnie decydują się także na wykupienie Ochrony Prawnej, która to polisa gwarantuje im pełne wsparcie prawne w razie spowodowania wypadku.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz