Artykuł sponsorowany

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

Ubezpieczenia zabezpieczają przed wieloma nieprzewidzianymi wydarzeniami, w szczególności tymi na drodze. Ubezpieczenia komunikacyjne dają nam wachlarz możliwości, dzięki czemu w momencie wypadku zabezpieczony jest kierowca oraz pasażerowie. Istnieją ubezpieczenia komunikacyjne obowiązkowe takie, jak OC oraz dobrowolne: AC, Assistance i NNW. Jaki pakiet korzyści dokładnie zawierają poszczególne ubezpieczenia komunikacyjne?

Rodzaje obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych

Ubezpieczenia komunikacyjne to obowiązkowe oraz dobrowolne ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, które przeznaczone są dla osób będących posiadaczami pojazdów lądowych mających własny napęd. Mają za zadanie zabezpieczyć właściciela oraz sprawców wypadku przed konsekwencjami zdarzeń. Wszystkie typy ubezpieczeń oferuje ASF Premium w Białymstoku, w której doświadczeni konsultanci dobiorą odpowiedni zakres ubezpieczeń.

Obowiązkowym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), które jest obligatoryjne dla posiadacza pojazdu, najpóźniej w dniu jego rejestracji. Zakres ubezpieczenia u wszystkich ubezpieczycieli jest taki sam, ponieważ reguluje to Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. OC gwarantuje, że ubezpieczyciel wypłaci z polisy sprawcy odszkodowanie innym uczestnikom ruchu. Obejmuje w swoim zakresie zdrowie, życie oraz mienie poszkodowanych w wypadku.

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych dobrowolnych

Pierwszym ubezpieczeniem jest AC, czyli ubezpieczenie komunikacyjne od kradzieży i zniszczenia, zwane Autocasco. Jest dobrowolne i w przeciwieństwie do OC gwarantuje właścicielowi pojazdu odszkodowanie, gdy dojdzie do kradzieży lub zniszczenia samochodu i jego wyposażenia. Objęte są nim szkody, które powstały w wyniku:

- zdarzeń losowych takich jak pożar, huragan, wybuch, burza,

- kradzieży pojazdu lub jego wyposażenia,

- zderzenia pojazdów lub zderzenia z ludźmi, zwierzętami czy przedmiotami.

Ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszkodowania z AC, gdy stwierdzi, że prowadzący pojazd był pod wpływem alkoholu lub narkotyków oraz gdy samochód został skradziony w wyniku zaniedbania właściciela, który zostawił kluczyki w stacyjce lub dokumenty. Kolejnym dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest Assistance, często oferowane w pakiecie razem z OC i AC i dotyczy całodobowej pomocy w przypadku awarii samochodu lub gdy doszło do wypadku/stłuczki. Assistance to nie tylko pomoc związana z holowaniem samochodu, ale również medyczna i prawna dla kierowcy oraz pasażerów. Warto dobrze sprawdzić, co dokładnie zawiera pakiet Assistance, aby nie zostać zaskoczonym na przykład limitem odległości holowania. Ostatnim ubezpieczeniem jest NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków dla kierowcy oraz pasażerów. Dotyczy następstw wypadków, których skutkiem będą trwałe uszczerbki na zdrowiu, hospitalizacja lub w najgorszym przypadku śmierć. Wybór zakresu ubezpieczenia należy do właściciela pojazdu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz