Artykuł sponsorowany

Rodzaje tynków wewnętrznych

Rodzaje tynków wewnętrznych

Tynkowanie to jedna z najważniejszych części prac podczas prowadzenia remontu czy budowy budynku. Istnieje kilka rodzajów tynków, które różnią się między sobą materiałem, z którego powstają oraz parametrami. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, jak zostaną wykończone ściany od wewnątrz. Tynk pełni tam nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także ochronną.

Czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje tynków wewnętrznych?

Tynki wewnętrzne można podzielić na kilka grup. Każda z nich będzie charakteryzowała się odmiennymi właściwościami oraz przeznaczeniem.

Jednym ze sposobów klasyfikacji tynków jest to, w jaki sposób nakłada się je na ścianę. Niektóre z nich wymagają nałożenia dwóch warstw dla osiągnięcia satysfakcjonującego efektu, natomiast inne są jednowarstwowe. Można także podzielić je ze względu na zastosowanie. Spotyka się tynki przeznaczone do obiektów sportowych, wyciszające czy ekranowe, które umożliwiają przenikanie fal radiowych. Ich skład musi być specjalnie opracowany, jeżeli mają one zostać wykorzystane w salach, w których przeprowadza się badania rentgenowskie. Tynki magnetyczne, zawierając opiłki metali, umożliwiają zawieszanie na nich metalowych elementów.

Tynki służą do wykańczania ścian od wewnątrz, dzięki czemu pomieszczenia nabierają estetycznego wyglądu. Oprócz tego mogą być przeznaczone do określonego rodzaju obiektów. Jednak głównym kryterium podziału tynków jest to, z czego zostały wyprodukowane” – mówi ekspert z firmy Bud Dom.

Rodzaj tynków a ich skład

Najpopularniejsze rodzaje tynków, które można spotkać na sklepowych półkach, to:

  • tynki cementowo-wapienne – aby je nałożyć, należy wcześniej wykonać cementową obrzutkę. Można je wykorzystać w dowolnych pomieszczeniach – i to nawet w takich, w których panuje stosunkowo duży poziom wilgoci. Mogą stanowić podkład pod kafelki czy tapety. Są paroprzepuszczalne. Nakłada się ich dwie lub trzy warstwy

  • tynki wapienne – sprawdzają się w sytuacji, kiedy na stary tynk ma być położona nowa warstwa. Przepuszczają parę wodną, co wpływa na to, że doskonale regulują poziom wilgoci w pomieszczeniach

  • tynki gipsowe – nakłada się je przy pomocy specjalnego agregatu. Charakteryzuje je bardzo szybki czas schnięcia, który utrudnia ich ręczną aplikację. Wykorzystuje się je do nakładania na małych powierzchniach i podczas niewielkich remontów

  • tynki gliniane – można je nakładać ręcznie lub maszynowo. Nawet kiedy zaschną, to wystarczy zmoczyć je wodą, aby przywrócić im plastyczną konsystencję. Można w ten sposób wielokrotnie je obrabiać.

Wyróżnia się również tynki tradycyjne szlachetne, do których dodaje się biały cement i kruszywa marmurowe. Można na nich wykonać efektowne freski lub sztablaturę.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz