Materiał Partnera

Rodzaje transformatorów i ich zastosowanie

Rodzaje transformatorów i ich zastosowanie

Transformatory to dość popularnie stosowane urządzenia, jednak niewielu tak naprawdę wie, do czego są one stosowane i jak działają, ponieważ jest to wiedza raczej specjalistyczna i przeciętnego kowalskiego nie będzie to interesować - ważne, że działa. Gdy jednak chcielibyśmy się nieco zagłębić się w tematykę transformatorów, warto zapoznać się na samym początku z ich rodzajami, aby umieć odróżnić od siebie poszczególne typy.

Zastosowanie transformatorów

Zadaniem transformatorów jest zmiana parametrów energii elektrycznej. Dlatego transformatory znajdują swoje zastosowanie wszędzie tam gdzie następuje zmiana napięcia przepływającego prądu. Są wykorzystywane w szeroko pojętej energetyce, gdzie służą do rozdziału energii oraz dalszego transportu tej energii do ich odbiorców, na przykład umieszczane są na wszystkich etapach sieci przesyłowej. Znajdują one zastosowanie w branżach elektronicznej i elektrycznej. Stosuje się je w sytuacji konieczności dopasowania parametrów zasilania do parametrów odbiornika. Zasilają one zarówno urządzenia przeznaczone zarówno dla urządzeń powszechnego użytku, jak i tych przeznaczonych dla profesjonalistów.  Transformatory są także wykorzystywane do innych zadań niż tylko transformacja  energii, przykładowo transformator separacyjny służy do zasilania urządzeń w warunkach izolowanych od sieci zasilającej. Jeśli jesteśmy zainteresowani produkcją transformatorów, polecamy udać się na stronę firmy Producent Transformatorów Teleconector Natalia Andrzejewska, która zajmuje się produkcją transformatorów

Najpopularniejsze rodzaje transformatorów

  • Transformatory energetyczne - stosowane przy przesyłaniu i rozdzielaniu energii elektrycznej (zwane też transformatorami mocy), są 3-fazowe, suche, olejowe oraz wysokich mocy.

  • ransformatory jednofazowe - najczęściej spotykane transformatory, gdyż występują w sprzęcie RTV, AGD, a także w przemyśle: w zabezpieczeniach sygnalizacyjnych, obwodach pomiarowych oraz w spawarkach klasycznych.

  • Transformatory trójfazowe - od transformatorów jednofazowych różnią się tym, że posiadają trzy przewody zasilające, są również stosowane w szeroko pojętym przemyśle elektrycznym.

  • Transformatory toroidalne - są to transformatory oświetleniowe zbudowane oraz służące do zasilania halogenowych systemów oświetleniowych o napięciu 12 V.

  • Transformatory bezpieczeństwa - ich zadaniem jest obniżenie napięcia do bezpiecznego poziomu, a mianowicie do 24 V, używane do zasilania urządzeń o małej mocy, ale w miejscach o wysokim zagrożeniu porażenia prądem elektrycznym.

  • Przekładniki - używane w układach pomiarowych dużych prądów i napięć. Ich zadaniem jest oddzielenie układu pomiarowego od przewodów elektrycznych.  

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz