Materiał Partnera

Rodzaje tkanin krawieckich

Rodzaje tkanin krawieckich

 O jakości takich wyrobów jak odzież czy pościele w dużej mierze decyduje jakość materiału użytego do ich produkcji. Tych mamy na rynku bardzo duży wybór – oto krótki przewodnik po rodzajach tkanin.

Podział tkanin krawieckich

Główną kategorię, według których możemy przeprowadzić podział tkanin krawieckich, jest ich pochodzenie. Biorąc to pod uwagę wyróżniamy tkaniny naturalne i chemiczne

Tkaniny naturalne

Charakteryzują się tym, że są przyjazne dla ciała i mogą być poddawane recyklingowi. Do popularnych tkanin naturalnych zaliczamy:

  • Bawełnę – dobrze się barwi i nie elektryzuje, z drugiej strony wolno schnie, może się kurczyć w praniu, ponadto jest nieelastyczna i podatna na gniecenia
  • Len, konopie – są niekurczliwe i szybko schnące, jednak odznaczają się niską trwałością ciemnych kolorów
  • Wełna – ich wady to między innymi podatność na mole, kurczliwość i wolne schnięcie, zalety to między innymi bardzo dobra izolacja cieplna i wysoka wytrzymałość
  • Jedwab – piękne i eleganckie jedwabie to jedne z najdroższych tkanin naturalnych. Należy jednak uważać, bowiem łatwo się niszczą i są podatne np. na pot oraz światło.

Tkaniny chemiczne

Czyli wytwarzane z włókien syntetycznych bądź łączenia tych pierwszych z włóknami pochodzenia naturalnego. Należą do nich między innymi:

  • Włókna elastyczne – takie jak lycra, spandex, odznaczają się wysoką sprężystością i wysoką odpornością na różne czynniki zewnętrzne, np. pranie, tarcie.
  • Poliestry – wytwarzane są z ropy, odznaczają się bardzo dużą wytrzymałością, są łatwe w konserwacji, odporne na czynniki zewnętrzne.
  • Poliamidy – inaczej zwane włóknami nylonowymi, pod względem właściwości i wytrzymałości bardzo przypominają poliestry
  • Akrylowe – lub inaczej poliakrylowe, pod względem wyglądu bardzo przypominają wełnę

Warto zwrócić uwagę, że możliwe jest łączenie różnych rodzajów włókien w celu uzyskania tkanin posiadających określone właściwości, niedostępne dla włókien występujących samodzielnie. Często jest to widoczne w branży odzieżowej.

– Wiele ubrań wykonuje się z tkanin stanowiących połączenie np. bawełny i poliestru – wyjaśnia przedstawiciel firmy Mark-Arko - W ten sposób ubrania zachowują np. dobrą oddychalność, jednocześnie są bardzo wytrzymałe na przecieranie się i nie ulegają skurczeniu w trakcie prania.

Czym kierować się w wyborze tkanin?

Na wybór tkaniny może mieć wpływ wiele czynników. Przede wszystkim jest to wygląd materiału, jego kolorystyka i rodzaj zastosowanego splotu. Dalej – szczegółowe parametry techniczne, czyli np. gramatura, wytrzymałość, kurczliwość. Warto przed wyborem zastanowić się również czy jesteśmy dość doświadczeniu, żeby poradzić sobie z danym materiałem. Osobom początkującym zaleca korzystanie z tzw. surówek, czyli tanich, nieelastycznych materiałów, które idealnie sprawdzą się podczas nauki szycia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz