Materiał Partnera

Rodzaje tkanin i ich zastosowanie

Rodzaje tkanin i ich zastosowanie

Stworzenie technologii pozwalających na syntetyczną produkcję odzieży bardzo wiele nam ułatwiło. Odtąd ludzie nie muszą polować na dziką zwierzynę w poszukiwaniu skór, a wręcz zaczynamy uznawać to za nieetyczne. Wyrabiając produkty odzieżowe i kaletnicze na małą lub dużą skalę możemy skorzystać z wielu typów materiałów. Sprawdźmy, czym charakteryzują się poszczególne z nich.

Tkaniny z włókien naturalnych

Grupa włókien naturalnych jest bardzo liczna i trudno mówić o niej jako całości. Istnieje jednak wiele cech wspólnych, które posiadają zarówno materiały odzieżowe pochodzenia roślinnego (bawełna, len), jak i zwierzęcego (jedwab, wełna). Dzięki opanowaniu produkcji tkanin z tych surowców możemy wytwarzać ubrania wytrzymałe na wysoką temperaturę, mające dobre właściwości termoizolacyjne, pochłaniające wilgoć i promienie UV oraz odporne na czynniki chemiczne. Niestety nie są one zbyt wytrzymałe ani sprężyste oraz mają tendencję do samoistnego filcowania. Takie materiały nadają się w szczególności do produkcji odzieży codziennego użytku.

Tkaniny poliestrowe

Ten rodzaj materiału jest obecnie jednym z najpopularniejszych. Zawdzięcza to przede wszystkim swojej cenie, gdyż koszty produkcji są relatywnie niskie. Główne właściwości tkanin poliestrowych to: niehigroskopijność, nieprzewiewność, plamoodpornosć, sprężystość i łatwość w zabarwieniu. Dzięki tym cechom nadaje się do produkcji odzieży każdego typu: codziennej, sportowej czy specjalistycznej. Eksperci z hurtowni tkanin Vermont Sp. z o.o. zwracają uwagę na pewien szczególny typ tkaniny poliestrowej, powlekany polichlorkiem vinylu (PVC). Tak wzmocniony materiał świetnie nadaje się do produkcji plecaków, toreb czy pokrowców.

Tkaniny nylonowe

Ostatnia omawiana grupa materiałów jest wykonana z tzw. poliamidów. Na poziomie cząsteczkowym jest to materiał o strukturze polimeru z grupą amidową, co stanowi o jego niebywałej wytrzymałości. Horyzont zastosowań tkaniny nylonowej jest bardzo szeroki i obejmuje branżę odzieżową, obuwniczą, kaletniczą, budowlaną czy nawet muzyczną (struny gitarowe). Wiele zależy tutaj od grubości materiału. To właśnie ona determinuje jego właściwości i możliwości wykorzystania. Nylon jest lekki, trwały, elastyczny, a także odporny na wodę i chemikalia. Z powodzeniem może posłużyć do produkcji butów, odzieży, toreb, plecaków, namiotów, sznurowadeł i wielu, wielu innych.

Opracowanie:
Łódź, Chmielna 8
tel. 42 648 82 77
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz