Artykuł sponsorowany

Rodzaje tkanin i ich właściwości

Rodzaje tkanin i ich właściwości

Czy znasz to uczucie, gdy niedawno kupione ubranie mechaci się, kurczy się lub traci kolor zaledwie po kilku użyciach? Jeśli ubranie było prane zgodnie ze wskazaniem metki, winę za szybkie zużycie ponosi materiał. Zanim kupisz kolejne ciuchy, warto poznać różne materiały i ich właściwości. Dzięki temu patrząc na metkę jeszcze w sklepie będziesz w stanie przewidzieć, czy upatrzony produkt pozostanie z tobą na dłużej.

Różnica między włóknami naturalnymi, syntetycznymi i sztucznymi

W pierwszej kolejności warto poznać różnicę między różnymi włóknami. Włókna naturalne są pochodzenia roślinnego (len, bawełna) i zwierzęcego (wełna, jedwab, kaszmir, moher, angora). Włókna sztuczne, wbrew temu co sugeruje nazwa, są wytwarzane z naturalnych substancji, jednak są one przetworzone chemicznie (wiskoza, włókno bambusowe, lyocell). Natomiast włókna syntetyczne są produkowane ze sztucznych składników, nie występujących w przyrodzie (elastan, poliester, akryl, poliamid).

Przeczytaj też: Jakie są rodzaje tkanin?

Tkaniny i ich właściwości

Kupując ubrania w sklepie lub decydując się na ich uszycie w pracowni krawieckiej takiej jak Usługi Krawieckie Wanda Zaręba warto poznać zalety i wady danego materiału. Oto właściwości popularnych materiałów odzieżowych.

  • Bawełna. Jest miękka, przewiewna, odporna na rozciąganie, dobrze pochłania wilgoć. Bawełna jest często wykorzystywana przy produkcji T-shirtów, ubranek dla dzieci, bielizny, pościeli. To jest materiał, który kochają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Warto ją polecić alergikom.

  • Len. Ten materiał spotyka się głównie przy produkcji letniej odzieży, dlatego, że jest niezwykle przewiewny i dobrze chłonie wilgoć. Jest niezwykle trwały, lecz bardzo się gniecie. Dobrym wyborem są ubrania z mieszanką lnu i bawełny.

  • Jedwab naturalny. Jest miękki, piękny i stylowy, lecz niezwykle trudny w pielęgnacji. Pod wpływem słońca szybko blaknie. Nie uczula. Przy przeróbkach krawieckich trzeba być bardzo ostrożnym, aby w materiale nie pozostały małe dziurki po wbiciu igły lub wypruciu szwu. Jeśli masz do przerobienia ubranie z jedwabiu lub innego delikatnego materiału, nie ryzykuj i oddaj je w dobre ręce, np. firmy Usługi Krawieckie Wanda Zaręba.

  • Poliester. Jest to jedno z najtańszych włókien, często używanych przez producentów, niestety ma wiele wad. Szybko się mechaci, elektryzuje, kiepsko chłonie wilgoć. Do zalet można zaliczyć wytrzymałość i odporność na ścieranie.

  • Wiskoza. To bardzo wdzięczny materiał. Jest bardzo przewiewna, przyjemna w dotyku, dobrze chłonie wilgoć. Niestety łatwo się gniecie.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz