Materiał Partnera

Rodzaje tkanin dekoracyjnych. Poznaj branżę tekstylną

Rodzaje tkanin dekoracyjnych. Poznaj branżę tekstylną

Tkaniny i dzianiny wykorzystywane są w przemyśle włókienniczym związanym z odzieżą, a także materiałami dekoracyjnymi. To właśnie one stanowią największy odsetek towarów wytwarzanych przez firmy tekstylne, zaraz po produkcji ubrań. Warto wiedzieć, że to jednak produkcja tkanin dekoracyjnych wykorzystuje największą ilość materiałów wysokiej jakości.

Branża tekstylna – dystrybucja tkanin dekoracyjnych

Na terenie Polski bardzo prężnie rozwija się branża tekstylna. Nie tylko związana z procesami produkcyjnymi, ale również dystrybucyjnymi. Bardzo wiele podmiotów gospodarczych wyspecjalizowało się w produkcji bądź sprzedaży wyrobów zaliczanych do tak zwanych tkanin dekoracyjnych. Jeśli chodzi o dystrybucję, są to najczęściej małe ośrodki sprzedaży detalicznej – sklepy tekstylne. Firmy wyprofilowane w handlu zarówno detalicznym, jak i hurtowym zapatrują zaś wspomniane mniejsze sklepy tekstylne, a także umożliwiają zakup również klientom indywidualnym. To właśnie takie podmioty jak firma Elka są w stanie dostarczyć takie produkty jak tkaniny bawełniane różnego przeznaczenia, bieliznę stołową z naturalnych bądź poliestrowych włókien, konfekcję pościelową, czy też tkaniny dekoracyjne z różnych materiałów. Branża tekstylna i zaliczane do niej produkty to również dodatki krawieckie takie jak flizelina, watolina, sztywniki, ocieplacze, wkłady odzieżowe.

Tkaniny dekoracyjne – rodzaje gotowych produktów oraz materiał wykonania

Tkaniny dekoracyjne wykorzystywane w naszych domach mają różne przeznaczenie. To nie tylko dekoracje okienne, bielizna stołowa, ale również konfekcja pościelowa. Produktami zaliczanymi do tkanin dekoracyjnych są zatem polary, futrzaki, tkaniny obiciowe, pościelowe, firany, zasłony. Wiele z nich wytwarzanych jest w tradycyjnych procesach tkackich, które wymagają ręcznej precyzji zdobienia. To właśnie funkcja ozdobna tego typu tkanin doprowadziła do tego, że są one wytwarzane tylko z najlepszych gatunkowo materiałów. Można zaliczyć do nich zarówno materiały naturalne, jak i części materiałów syntetycznych, wytworzonych z substancji bezpiecznych dla zdrowia człowieka. Najczęściej wykorzystywane są jednak takie surowce jak len, bawełna, jedwab, a także wełna. Jeśli chodzi o najbardziej wymagające materiałowo produkty, należy wyróżnić zasłony i firany. Swój niepowtarzalny wygląd i delikatność zawdzięczają one wykorzystaniu specjalnie przygotowywanych tkanin, których skład materiałowy był udoskonalany przez lata. Na rynku królują firany żakardowe, woalowe, zasłony satynowe czy z organzy. Polskie firmy tekstylne, zajmujące się handlem detalicznym i hurtowym, są w stanie zapewnić bogatą ofertę rodzajów, wzorów i kolorów tkanin, a także dzianin pochodzenia krajowego i zagranicznego.

Opracowanie:
Warszawa, Krasińskiego 25
tel. 22 869 55 54
Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz