Artykuł sponsorowany

Rodzaje szyb samochodowych

Rodzaje szyb samochodowych

Szyba samochodowa to element samochodu, który pełni ważną funkcję, wpływając na prowadzenie pojazdu i zachowanie nad nim pełnej kontroli. Jednocześnie jest to wyjątkowo wrażliwy element konstrukcji, narażony na pęknięcia i stłuczenia, dlatego szyby w samochodzie wymagają specjalnej struktury.

Szyba przednia – najważniejsza w pojeździe

Szyby samochodowe nie stanowią stałego elementu pojazdów od początku ich istnienia. Zanim samochody zaczęły rozwijać zawrotne prędkości kierowcom wystarczały jedynie gogle. Dziś jazda z prędkością ponad 100 km na godzinę wymaga skutecznego zabezpieczenia nie tylko przed chłodem i przeciągami, ale też przed niespodziewanymi przedmiotami, jak kamyki czy materiał roślinny, który mógłby wyrządzić poważne szkody. Ponieważ przednia szyba w pojeździe jest najbardziej narażona na uderzenia i zarysowania różnymi przedmiotami i to ona musi zachowywać największą przejrzystość, jest też wykonywana w specjalny sposób, z użyciem nowoczesnych technologii. Najpopularniejsze są przednie szyby klejone, czyli wykonywane z połączenia dwóch warstw szkła oraz umieszczonej między nimi folii. Warstwa wewnętrzna jest cieńsza od zewnętrznej. Zadaniem folii jest nie tylko zwiększenie wytrzymałości szyby, ale też zachowanie jej przejrzystości. Uderzone szkło nie pęka na kawałeczki, ale utrzymuje się w ramie.

Hartowane szyby boczne

W samochodach osobowych montowane są nie tylko szyby przednie, ale też tylne i boczne. Te dwa rodzaje, a w szczególności szyby boczne, powinny zapewniać szybki dostęp do wnętrza pojazdu w sytuacji, kiedy dojdzie do wypadku drogowego. Udzielenie pomocy w ciągu kilkunastu sekund często bywa warunkiem przeżycia, nie wspominając już o sytuacjach, kiedy w samochodzie pojawia się ogień i czas ewakuacji jest bardzo istotny.  Wielu producentów pojazdów montuje w tych miejscach szyby ze szkła hartowanego, których specyfiką jest charakterystyczny sposób pękania na drobne kawałeczki, które jednocześnie utrzymują się w całości pozostając w oprawie. Dopiero mocniejsze uderzenie powoduje wypadnięcie całej lub części szyby z pojazdu. Taka szyba nie jest przejrzysta po stłuczeniu, ale ważniejszą cechą w jej przypadku jest możliwość łatwego wybicia i wydostania się kierowcy czy pasażera, jeśli nie można otworzyć drzwi.

Inne rodzaje szyb samochodowych

Rozwój motoryzacji oznacza ciągłe wykonywanie kolejnych kroków do przodu, w kierunku poprawy komfortu jazdy, ale też jej bezpieczeństwa. Ten postęp dotyczy również szyb samochodowych, nad którymi pracują specjaliści poszukujący doskonalszych rozwiązań technologicznych. Firma JK. FHU Kaleta Jerzy oferuje swoim klientom między innymi szyby przyciemniane zwiększające komfort prowadzenia pojazdu w słoneczne dni. Wybierając szyby pod kątem bezpieczeństwa obok klejonych i hartowanych można znaleźć także szyby bezpieczne, specjalnie pokrywane warstwą tworzywa dodatkowo nakładaną na tradycyjną, klejoną lub hartowaną szybę samochodową. Syntetyk nie tylko wzmacnia strukturę, ale też zapewnia jej elastyczną powierzchnię amortyzującą uderzenia. Zależnie od rodzaju szyby na szkło nakładana jest jedna lub więcej warstw tworzywa. Inny rodzaj szyb samochodowych to szyby laminowane, coraz powszechniej stosowane jako szyby boczne pojazdów. Ekstremalną formą takich szyb są też modele kuloodporne.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz