Materiał Partnera

Rodzaje systemów wieszania obrazów

Rodzaje systemów wieszania obrazów

Obrazy możemy zawiesić na ścianach przy użyciu tradycyjnych i dobrze nam znanych gwoździ i wkrętów. Metoda ta choć się sprawdza, to wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami. Dlatego warto skorzystać z nowoczesnego i bardziej uniwersalnego rozwiązania, jakim są systemy zawieszeń obrazów. Dowiedz się, na jakich zasadach one działają i jakie rodzaje systemów wyróżniamy.

Systemy zawieszania obrazów – na czym polega to rozwiązanie?

Nowoczesny system zawieszania obrazów opiera się na specjalnej strukturze linkowej. W odróżnieniu od tradycyjnych metod, rozwiązanie to nie zabiera wiele czasu i nie narzuca konieczności wieszania ozdób ściennych w tym samym miejscu. System zawieszania obrazów, o którym tutaj mowa, nie wymaga bowiem szpachlowania dziur po gwoździach czy hakach w sytuacji zmiany miejsca prezentacji obrazu. Jak to wygląda w praktyce? Jak jest zbudowany taki system?

Konstrukcja nowoczesnego systemu zawieszania obrazów składa się z szyny, wykonanej zazwyczaj z aluminium, która jest mocowana do ściany bądź sufitu. W szynie zaś znajduje się specjalna prowadnica. Umożliwia ona swobodne przesuwanie się linki, wyposażonej w haczyki, na których końcach możemy swobodnie zawieszać obrazy lub inne ozdoby ścienne. W zależności od potrzeb linki produkowane są z niemal przezroczystego nylonu lub bardziej masywnego metalu.

Z uwagi na mobilność konstrukcji, możliwy jest pionowy ruch całego układu, łącznie z samo zaciskającymi się haczykami, których położenie możemy dowolnie ustalać na całej długości linek. Dzięki temu stworzenie niezwykle estetycznego i symetrycznego układu galerii obrazów czy ozdób jest łatwe i praktyczne.

System podwieszania obrazów na linkach powstał w odpowiedzi na potrzeby galerii i wystaw. Obecnie jednak jest on również dostępny dla osób prywatnych. Możemy zatem z niego korzystać tak w różnego rodzaju instytucjach kultury i sztuki, jak i w naszych prywatnych domach. Jednym słowem – wszędzie tam, gdzie jest chęć i potrzeb zawieszenia obrazów na ścianie.

Jakie są rodzaje systemów zawieszania obrazów?

O to, jakie rodzaje systemów są dostępne oraz jakie kryteria decydują o ich podziale, zapytaliśmy naszego rozmówcę z firmy Sayart. Firma ta specjalizuje się bowiem w produkcji nowoczesnych systemów zawieszania obrazów Newly.

Jak wyjaśnia nasz ekspert: Z uwagi na różne wymiary dzieł sztuki oraz ich różny ciężar dostępnych jest kilka rodzajów systemów. Zasadniczo każdy system zawieszania obrazów skonstruowany jest tak, aby wytrzymać duże obciążenie. My jednak szczególnie dbamy o to, aby nasi klienci mogli w bezpieczny sposób podwieszać wybrane przez siebie dzieła sztuki w rożnych kompozycjach w różnych miejscach. I tak dla miłośników sztuki, którzy pragną, aby ściany w ich domach zdobiły piękne obrazy, mamy np. kompaktowe systemy, będące w stanie utrzymać ciężar rzędu 20kg. Dla instytucji zaś takich jak galerie sztuki czy muzea mamy w ofercie mechanizmy profesjonalne, które są odpowiednio przystosowane do znacznie większego obciążenia, a mianowicie do 50kg na metr. W naszej ofercie dostępny jest również system, który świetnie sprawdzi się np. w przypadku sklepowych witryn. Jest on bowiem wyposażony w szynę podsufitową, mocowaną na klipsach o dużym obciążeniu, wynoszącym do 20 kg na metr.

Jak widać rodzaj systemu warunkuje jego przyszłe przeznaczenie.

Zalety systemu linkowego

Bez względu na rodzaj systemu, do największych atutów tego typu rozwiązania z pewnością zaliczyć możemy, wspominaną już wyżej zaletę, jaką jest brak konieczności wielokrotnego wiercenia otworów oraz ich późniejszego maskowania w przypadku zmian aranżacji wystroju.

Ponadto nowoczesne systemy zawieszania stanowią gotowe, niezwykle proste i praktyczne rozwiązania o uniwersalnym zastosowaniu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz