Materiał Partnera

Rodzaje świetlików dachowych

Rodzaje świetlików dachowych

Odpowiednie doświetlenie pomieszczeń wpływa nie tylko na ich wygląd. Światło jest niezbędne człowiekowi do życia, a jego dostateczna ilość jest odpowiedzialna za dobre samopoczucie. Niekiedy zdarza się, że zamontowane okna nie pozwalają na wpuszczanie do pomieszczenia promieni słonecznych przez dostatecznie długi czas w ciągu dnia. Rozwiązaniem tego problemu są świetliki dachowe.

Świetliki dachowe – co to takiego?

Niektóre budynki mają na tyle specyficzną konstrukcję, że montaż odpowiedniej liczby tradycyjnych okien jest niemożliwy. Z pomocą przychodzą wtedy właśnie świetliki dachowe, które wpuszczają światło bezpośrednio przez dach. Mogą one być dodatkowym źródłem światła, ale kiedy nie ma innej możliwości oświetlania pomieszczenia, mogą też z powodzeniem stanowić samodzielny element doświetlający.

Wiele osób ma obawy związane z decyzją o wyborze świetlików. Jednak dostępne na rynku produkty są na tyle funkcjonalne, że gwarantują świetną jakość i parametry.„Nowoczesne świetliki dachowe wykonane z poliwęglanu nie tylko będą służyć długie lata, ale pomogą też utrzymywać odpowiednie warunki w pomieszczeniu. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także charakteryzują się termoizolacyjnością” – mówi fachowiec z firmy Lumiterm z Wrocławia.

Świetliki dachowe mogą mieć rozmaite kształty, a także charakteryzować się niestandardowymi wymiarami.

Świetliki dachowe – jakie rodzaje są dostępne na rynku?

W związku z tym, że każdy budynek jest inny, a jego użytkownicy mają różne oczekiwania, producenci świetlików wychodzą naprzeciw zróżnicowanym potrzebom klientów. Efektem ich pracy są rozwiązania sprawiające, że nawet pomieszczenie, którego konstrukcja i układ są szczególnie niekorzystne, mogą zostać optymalnie doświetlone. Można wybierać spośród świetlików:

kopułkowych – ich podstawa może mieć kształt kwadratu albo prostokąta czy nawet koła. Są najlepszym rozwiązaniem dla dachów płaskich. Wykorzystuje się je często w obiektach użytkowych, takich jak na przykład hale produkcyjne

łukowych – łupiny tych świetlików mogą być bezbarwne, ale także dostępne są wersje, gdzie użyte panele mają barwę zieloną lub mleczną. Forma łuku zapewnia, że pomieszczenie może być doskonale doświetlone, gdyż wpada do niego duża ilość światła. Mimo tego świetliki łukowe cechują się dobrymi parametrami, jeżeli chodzi o termoizolacyjność. Zobaczyć je można zwłaszcza w halach sportowych czy zakładach przemysłowych

piramidalnych – zdecydowanie najczęściej znajdują się na samym szczycie budynku. Mają one kształt przypominający dach czterospadowy.

Świetliki dachowe to rozwiązanie, które jest głównie wykorzystywane w budynkach użytkowych. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby móc cieszyć się nimi w obiektach mieszkalnych – takich jak domy jednorodzinne.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz