Artykuł sponsorowany

Rodzaje styropianu – przegląd i klasyfikacja

Rodzaje styropianu – przegląd i klasyfikacja

Ocieplanie domu nie mogłoby bez niego zaistnieć. Jako najczęściej stosowany materiał termoizolacyjny znajduje swoje zastosowanie w szeregu prac związanych z branżą budowlaną. Większość budynków jest w niego wyposażona, dobrze spełniając swoją rolę i zapewniając swoim użytkownikom odpowiednie warunki. Mowa o polistyrenie ekspandowanym, czyli popularnym styropianie. Zna go każdy, jednak jakie jego typy znajdziemy na polskim rynku?

Właściwości styropianu – współczynnik lambda

Na początku zajmiemy się pewnym popularnym mitem każącym sądzić, że jeden rodzaj materiału termoizolacyjnego ma zawsze lepsze parametry od drugiego. Posługując się przykładem wełny mineralnej i styropianu – co fachowiec to opinia. Niektórzy z nich obwieszczają wszem i wobec, że wełna mineralna lepiej chroni przed utratą ciepła, inni nie mają wątpliwości co do tego, że styropian będzie w każdym wypadku lepszym rozwiązaniem. Prawda, jak zwykle, leży pośrodku. Pytając u źródła, a zatem specjalistów z firmy Centrum Dociepleń ARIS uzyskujemy następujące informacje:

– Należy pamiętać, że współczynnik lambda – przewodzenia ciepła – nie jest zależny od materiału izolacyjnego. Wpływa na niego przede wszystkim rodzaj surowców i użytych procesów technologicznych, ale także gęstość oraz rodzaj struktury. Sprawia to, że twierdzenie, iż wełna mineralna ma lepsze właściwości termoizolacyjne od styropianu (lub odwrotnie) jest niezgodne z prawdą. Wartość współczynnika przewodzenia ciepła jest ściśle związana z ceną materiału. Im niższy, tym materiał cieplejszy, a cena wyższa.

Podział typów styropianu ze względu na budowę

  • Styropian standardowy – spotykany zdecydowanie najczęściej. Jego biały kolor i rozpoznawalna faktura sprawiają, że trudno jest go pomylić z innym rodzajem. Jego współczynnik lambda oscyluje w granicy 0.037‐0,045 W/mK, co oznacza, że jest najbardziej uniwersalnym materiałem i można go z powodzeniem stosować na stropach, podłogach i ścianach. Trzeba  jednak pamiętać, że im niższy współczynnik lambda tym styropian twardszy, cieplejszy i oczywiście droższy. Spotykane szczególnie w marketach budowlanych styropiany o bardzo kiepskich parametrach (0,042 i więcej) są tanie, miękkie i można je zastosować, ale należy wtedy użyć odpowiednio grubszą warstwę płyt.
  • Styropian grafitowy – stworzony z polistyrenu zawierającego grafit posiada lepszy od standardowego styropianu współczynnik lambda – na poziomie 0,032 W/mK. Dzięki temu nie trzeba układać płyt o tak dużej grubości. Ma charakterystyczny szary kolor. Swe zastosowanie znajduje w takich systemach dociepleń, w których znaczenie mają przede wszystkim gabaryty.
  • Styropian perforowany – łatwy do rozpoznania: na jego powierzchni znajdują się równomiernie rozmieszczone malutkie otworki o maksymalnie kilkumilimetrowej średnicy. Zwiększa to jego paroprzepuszczalność, co sprawia, że zastosowanie znajduje on przede wszystkim w zawilgoconym środowisku, najczęściej podczas modernizacji budynku.
  • Styropian elastyfikowany – nieco droższy od styropianu standardowego i różniący się przede wszystkim znacznie lepszymi parametrami związanymi z izolacją akustyczną. Dzięki temu stosuje się go najczęściej do wyciszania płaszczyzn między kondygnacjami w piętrowych budynkach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz