Artykuł sponsorowany

Rodzaje siłowników hydraulicznych

Rodzaje siłowników hydraulicznych

Pod pojęciem siłowników hydraulicznych kryją się urządzenia wykorzystujące energię sprężonej cieczy, która po przekształceniu w energię mechaniczną wykonuje określone działanie. Siłowniki hydrauliczne służyć mogą do zamykania lub otwierania drzwi lub unoszenia dużych ciężarów. To, jaką funkcję pełnić mogą siłowniki, zależy od rodzaju zastosowanego w nich medium oraz ich wielkości.

Siłowniki hydrauliczne i ich rodzaje

Wszystkie siłowniki hydrauliczne mają zbliżoną do siebie konstrukcję, która opiera się na zastosowaniu w nich podobnych komponentów. Różnice w ich zastosowaniu wynikają ze sposobu pracy, jaką ma wykonywać dane urządzenie. Ze względu na sposób ich pracy wyróżniamy następujące rodzaje siłowników hydraulicznych: siłowniki jednostronnego lub dwustronnego działania, siłowniki z łożyskiem jednostronnym lub dwustronnym, siłowniki teleskopowe, tandemowe, siłowniki podwójne, obrotowe oraz wahadłowe. Każdy z tych rodzajów siłowników hydraulicznych pełni taką samą rolę, jego zadaniem jest bowiem przekształcanie energii sprężonej cieczy w energię mechaniczną. W roli cieczy najczęściej występuje olej. Siłowniki hydrauliczne sterowane są za pomocą rozdzielaczy. Wielkość ich siły wynika z prawa Pascala i jest iloczynem ciśnienia cieczy oraz powierzchni tłoka, na jaką działa to ciśnienie.

Zastosowanie siłowników hydraulicznych

Siłowniki hydrauliczne, takie jak np. te produkowane przez Zakład Hydrauliki Siłowej pod Szczecinem,  mają bardzo szerokie zastosowanie, nie ma bowiem praktycznie takiej dziedziny, w której nie byłyby użytkowane. W zależności od ich rodzaju siłowniki hydrauliczne mogą posiadać zróżnicowane zastosowania: na przykład, siłowniki dwukierunkowe pozwalają na jednostajne rozpychanie elementów w dwóch kierunkach, co wykorzystuje się m.in. w rozpieraku strażackim. Natomiast siłowniki jednostronnego działania odsuwają przedmiot od stałego elementu. Ich przykładem może być hydrauliczny zamek do drzwi. Z siłowników hydraulicznych korzysta straż pożarna, są wykorzystywane także w budownictwie oraz w warsztatach samochodowych. Podnośniki i siłowniki hydrauliczne znajdziemy także w halach przemysłowych, w chłodniach oraz w pomieszczeniach wymagających zapewnienia specjalnych warunków. W przemyśle siłowniki hydrauliczne mogą pracować bez przerwy przy ciśnieniu sięgającym do nawet 210 barów. Doskonale sprawdzają się więc jako siła napędowa do pras hydraulicznych, walcarek hutniczych, które to urządzenia pracują pod wysokim ciśnieniem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz