Artykuł sponsorowany

Rodzaje siłowników hydraulicznych

Rodzaje siłowników hydraulicznych

Siłowniki są urządzeniami wykorzystującymi energię sprężonej cieczy, które po jej przekształceniu w energię mechaniczną wykonują daną pracę. W zależności od rodzaju wykorzystanego medium i wielkości urządzenia układy tego rodzaju mogą otwierać i zamykać drzwi oraz dźwigać przedmioty o wadze rzędu tysięcy kilogramów. Jakie są rodzaje siłowników hydraulicznych?

Konstrukcja siłowników hydraulicznych

Konstrukcja poszczególnych rodzajów siłowników hydraulicznych jest niemal taka sama i opiera się na podobnych komponentach. Różnice odnoszą się zasadniczo do sposobu pracy, jakie dane urządzenie wykonuje. Pod tym względem wyróżnia się siłowniki hydrauliczne teleskopowe, tandemowe, podwójne, obrotowe, wahadłowe, jednostronnego działania, dwustronnego działania, z łożyskiem jednostronnym oraz z łożyskiem dwustronnym. Każdy siłownik wykonuje to samo zadanie, a więc przekształca energię sprężonej cieczy (oleju) w energię mechaniczną. Siłowniki hydrauliczne mogą mieć jednak różne zastosowania. Dobry wybór różnego rodzaju siłowników znajdziemy w ofercie uznanych firm, takich jak na przykład wrocławski Megahydral.

Siłowniki jedno- i dwustronne

Każdy rodzaj siłownika hydraulicznego wyróżnia się specyfiką pracy, na którą składa się siła działania jednej bądź obu stron danego urządzenia. Siłowniki dwustronnego działania z łożyskiem dwustronnym posiadają jednakowy pod względem siły, dwustronny napęd i dwie, takie same powierzchnie czynne. Siłowniki tandemowe z kolei są dwa razy silniejsze przy takiej samej średnicy tłoka. Siłowniki obrotowe i wahadłowe wyróżniają się konstrukcją łopatkową, zębatkową lub śrubową. Podstawową ich różnicą jest uzyskiwany kąt obrotu oraz związane z nim zastosowanie. Siłowniki tego rodzaju można spotkać m.in. w napędach maszyn trakcyjnych.

Zastosowanie siłowników

Siłowniki hydrauliczne charakteryzują się bardzo wysoką mocą, dlatego wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża siła. Urządzenia tego rodzaju są przeznaczone do pracy ciągłej w warunkach przemysłowych. Stosuje się je w prasach hydraulicznych czy walcarkach hutniczych. Jednak siłowniki są jednocześnie urządzeniami dość awaryjnymi, z tego powodu wymagają regularnej konserwacji i napraw. Pod względem budowy są dość proste. Klasyczny siłownik hydrauliczny składa się z korpusu w kształcie cylindra, pokrywy czołowej i tylnej, tłoka i tłoczyska wraz z wszystkimi uszczelniaczami oraz elementów prowadzących. Siłowniki te sterowane są za pomocą tzw. rozdzielaczy. W praktyce nie jest to zbyt skomplikowane.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz