Materiał Partnera

Rodzaje sieci rybackich

Rodzaje sieci rybackich

Jedną z najczęściej wykorzystywanych rzeczy do połowu ryb są sieci rybackie. Producenci oferują rozmaite ich rodzaje, które przeznaczone są do użytkowania w różnych zbiornikach wodnych. Sieci rybackie różnią się między sobą także materiałem, z którego się je produkuje. Jakie siatki rybackie oferowane są przez producentów oraz czym się one charakteryzują?

Żaki rybackie i wontony

Żaki rybackie, czy też mieroże rybackie to narzędzie lub inaczej pułapka wykorzystywane do połowu ryb w stawach, żwirowiskach, jeziorach, zalewach oraz przybrzeżnych wodach morskich. Charakterystyczne dla tej sieci jest to, że jest ona rozpięta na stalowych obręczach a w środku ma zamontowane komory. Budowa tej sieci powoduje, że ryba, która w nią wpłynie nie ma możliwości zawrócenia.

Pierwsza obręcz zwykle jest w kształcie litery D, a jej wysokość zależy od wielkości żaka. Do żaka montowane są również płoty lub skrzydła, których celem jest zagrodzenie drogi przepływającej rybie. Można wyróżnić kilka rodzajów żaków i są nimi m.in.:

  • żaki dwuskrzydłowe,
  • żaki dwustronne.

Oprócz tego istnieje możliwość dołączenia dodatkowych mieroży, czyli żaków jednoskrzydłowych. W efekcie powstanie zestaw zwany kozakiem. W zależności od zamówień klientów, producenci mogą wykonać żaki o standardowych wymiarach, a także wedle indywidualnych potrzeb.

Wontony to gotowe sieci rybackie stawne, które znajdziemy w ofercie firmy  Krys -Mar. Najczęściej do ich produkcji wykorzystuje się tkaninę żyłkową, która może być pojedyncza lub wieloskrętna. Tkanina żyłkowa na górze obszywana jest linką pływającą. U dołu stosuje się linki obciążeniowe. Rodzaj tkaniny wpływa na dobór wyporności linek oraz obciążenia sieci. Tkaniny wykorzystywane do produkcji takich siatek rybackich różnią się grubością, czy wielkością oczka.

Włoki rybackie i inne sieci rybackie

Włoki rybackie to sieci, które wykorzystywane są do odłowu ryb poprzez przeciąganie sieci przez zbiornik wody. Stosuje się je np. na stawach i jeziorach. Włok rybacki złożony jest z dwóch skrzydeł i matni znajdującej się w środku sieci. To właśnie w nią wpadają ryby. Ten rodzaj sieci rybackich zwykle produkuje się z przędzy poliamidowej. Występują również włoki rybackie z tkaniny polietylenowej, jednak są one rzadsze.

Dobór linek oraz ilości pływaków zależy przede wszystkim od ciężaru tkaniny, a także wielkości oczek oraz długości głębokości sieci. Do ciągnięcia stosowane są rybackie sznury, które mocowane są na końcach skrzydeł. Można wyróżnić włoki denne i pelagiczne. Długość takich sieci rybackich może wynieść od kilku metrów do kilkuset metrów.

Istnieją również inne sieci rybackie, które są powszechnie wykorzystywane. Jedną z nich jest stawnik. Tym mianem określa się sieci pułapki wykorzystywane przez rybaków przede wszystkim do odłowu śledzia. Forma stawnika przypomina koryto, które z jednej strony jest otwarte. W środku tej sieci zamontowane są komory uniemożliwiające powrót ryby do zbiornika wodnego. Sieci te zwykle wykonane są z tkanin poliamidowych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz