Materiał Partnera

Rodzaje schodów drewnianych

Rodzaje schodów drewnianych

Rynek oferuje nam obecnie szeroką paletę wzorów schodów drewnianych. Różnią się one nie tylko gatunkiem drewna, użytym do ich wykonania, ale także formą i stylistyką. Duże zróżnicowanie może sprawić problem podczas podejmowania decyzji. Dlatego szczegółowo opisujemy każdy typ schodów drewnianych. Dzięki temu łatwiej będzie Wam wybrać rozwiązanie idealnie dopasowane do Waszych potrzeb.

Schody jednobiegowe

Chociaż może się wydawać, że zabierają mało miejsca, to jest zupełnie odwrotnie. Nie nadają się zatem do niewielkich pomieszczeń. Schody te mogą łączyć niskie kondygnacje. Wynika to z braku tzw. spocznika, bez którego wchodzenie na wyższe piętro będzie uciążliwe. Schody jednobiegowe powinny mieć nieparzystą liczbę stopni, która podnosi ergonomię wchodzenia i schodzenia. Ze względu na równą szerokość stopni łatwo do nich dobrać poręcze oraz balustrady. Ten rodzaj schodów należy do najtańszych.

Schody proste z jednym zabiegiem

Ten typ schodów posiada w dolnej części kilka tzw. schodów zabiegowych. Pozostała, większa część ma prosty bieg. Pod względem zajmowanego miejsca schody z jednym zabiegiem nie różnią się od jednobiegowych. Prostopadłe położenie podestu wejściowego pozwala na dużo bardziej efektywne zagospodarowanie przestrzeni. Ten rodzaj schodów jest nieco trudniejszy do wykończenia.

Schody dwubiegowe ze spocznikiem

W ich przypadku bieg górny położony jest równolegle do dolnego. Między nimi znajduje się spocznik, który jest równy szerokości klatki schodowej. Ten rodzaj schodów jest uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się zarówno w otwartej jak i zamkniętej przestrzeni. Wszystkie stopnie posiadają jednakową szerokość. Schody dwubiegowe zajmują więcej miejsca, ale są bardziej wygodne w użytkowaniu.

Schody trójbiegowe

Doskonałe rozwiązanie w przypadku wysokich kondygnacji. Ich wadą jest fakt, że zajmują sporo miejsca. „Są dosyć często stosowane w przypadku domów z tzw. półpiętrem. Świetnie wyglądają także w przestronnych salonach o wysokości dwóch kondygnacji.” – podkreśla specjalista z firmy Treka, zajmującej się produkcją schodów drewnianych, balustrad oraz poręczy. Trzeba zauważyć, że schody trójbiegowe są droższe ze względu na większą liczbę elementów do wykończenia.

Schody spiralne

Schody spiralne charakteryzują się kolistym biegiem oraz stopniami w kształcie klinów. Ten typ schodów sprawdza się idealnie w domach o niewielkiej powierzchni. Ich główną wadą jest dosyć duża stromość, co przy częstym użytkowaniu może być uciążliwe. Ich zaletą jest relatywnie niska cena.

Schody zabiegowe

Ostatni z omawianych typów to schody dwubiegowe, które zamiast spocznika posiadają kilka stopni ułożonych w kształcie klina. Węższa krawędź stopnia uniemożliwia wygodne stawianie stopy. Im więcej stopni w kształcie klina, tym mniejszy komfort poruszania się po schodach.

Wybór schodów drewnianych do domu powinien opierać się nie tylko na ich wyglądzie, ale także ergonomii. Wybierając konkretny typ musimy wziąć pod uwagę czy sprawdzi się on w przestrzeni jaką dysponujemy.

Opracowanie:
Hajnówka, Warszawska 121
tel. 600 964 947
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz