Artykuł sponsorowany

Rodzaje rusztowań

Rodzaje rusztowań

Żadna budowa nie obędzie się bez solidnych rusztowań. Podobnie renowacje obiektów, prace konserwacyjne czy malowanie elewacji wymagają zamontowania rusztowania. Praca na wysokościach jest niebezpieczna, a jej wykonywanie zapewniają składane konstrukcje drewniane, metalowe lub stalowe.

Funkcja rusztowań

Rusztowania to konstrukcje budowlane służące do wykonywania prac na wysokości. Montowane są dla utrzymywania osób, materiałów i sprzętu lub do zabezpieczania przed upadkiem z wysokości ludzi oraz przedmiotów. Ze względu na funkcję dzielą się odpowiednio na robocze lub ochronne. Rusztowania mogą być na stałe zamontowane równolegle do fasady budynku (tzw. nieruchome) lub z funkcją przesuwania (tzw. ruchome). Wyróżniamy ponadto rusztowania warszawskie, rurowo-złączkowe, elewacyjne ramowe, przejezdne i modułowe.

Rusztowania powinny posiadać zabezpieczenia, chroniące nie tylko osoby pracujące nad realizacją inwestycji budowlanej, lecz także przechodniów, narażonych na niebezpieczeństwo ze strony spadających przedmiotów: narzędzi, elementów konstrukcyjnych, tynków i innych.

Rusztowania powinny być wykonywane, montowane, eksploatowane i demontowane zgodnie z dokumentacją i instrukcją producenta (rusztowania systemowe) albo projektem indywidualnym (rusztowania niesystemowe).

Nowoczesne budynki, coraz wyższe, urozmaicone architektonicznie, a także szerokie zastosowanie rusztowań w przemyśle wymagają od wykonawców współpracy ze specjalistycznymi firmami zajmującymi się rusztowaniami. Jedną z nich jest przedsiębiorstwo Rusztowania Wierzbicki, oferujące sprzedaż wielu rodzajów rusztowań, a także i ich montaż i demontaż.

Z czego robione są rusztowania?

Rusztowania wykonywane są z różnych materiałów. Produkuje się więc rusztowania drewniane, aluminiowe, stalowe i inne, np. z włókna szklanego. Podczas budowy niewielkich obiektów używa się najczęściej konstrukcji drewnianych. Większe inwestycje wymagają użycia solidniejszych rusztowań. Ciekawym i budzącym zarazem podziw, jak i zdziwienie przypadkiem są Chiny, gdzie budowniczy nawet kilkusetmetrowych wieżowców spędzają wiele godzin pracy, stojąc na powiązanych ze sobą bambusowych łodygach. Internet obiegają zdjęcia dzielnych pracowników azjatyckich budów, zwinnie poruszających się po bambusowych konstrukcjach. Jak się jednak okazuje, ta tropikalna roślina jest niezwykle solidna, odporna i bardzo wytrzymała. Chińskie rusztowania należą do jednych z najbezpieczniejszych, bowiem bambusowe tyczki nie łamią się i są w stanie unieść wiele kilogramów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz