Materiał Partnera

Rodzaje rowerów

Rodzaje rowerów
Dawno minęły już czasy, kiedy zakup roweru sprowadzał się do wyboru wielkości kół czy liczby przerzutek. Dzisiaj asortyment sklepów rowerowych jest niezwykle bogaty, dzięki czemu każdy może znaleźć pojazd odpowiadający swoim indywidualnym potrzebom i możliwościom, dostosowując go do warunków, w jakich będzie użytkowany. Jakie są najpopularniejsze rodzaje rowerów i czym się one charakteryzują?

Rowery górskie

Modne od lat „górale” cieszą się niesłabnącą popularnością. Mimo pojawienia się różnego rodzaju modeli przeznaczonych na wymagające trasy, np. trekkingowych, rowery górskie wciąż mają wielu zwolenników, choć dzisiaj prezentują one zupełnie nową jakość. Ich przeznaczenie dobrze oddaje angielski skrót MTB, czyli Mountain Terrain Bike, przy czym istnieją również modele typu Enduro czy All Terrain. Jak sama nazwa wskazuje, te rowery idealnie nadają się bowiem na górskie szlaki i jazdę po trudnym terenie, np. po leśnych, wyboistych drogach, a nawet specjalnych torach przeszkód. Wszystko dzięki specjalnej, masywnej konstrukcji, na którą składają się różnego rodzaju amortyzatory, szerokie koła i stosunkowo niewielkie ramy. Wszystko to poprawia przyczepność i komfort jazdy po wymagającej nawierzchni.

Rowery miejskie

Drugi najpopularniejszy obecnie rodzaj jednośladu, który w ostatnich latach robi prawdziwą furorę szczególnie w większych metropoliach, to rower miejski. Zgodnie z nazwą przeznaczony jest właśnie do jazdy po mieście ze względu na zastosowane rozwiązania technologiczne. Przede wszystkim rowery miejskie posiadają krótszą ramę i szeroką, specjalnie zaprojektowaną kierownicę – dzięki temu rowerem można jeździć w pozycji wyprostowanej, nie obciążając kręgosłupa. Błotniki i osłona łańcucha chronią przed zabrudzeniem, a przerzutki planetarne umieszczone w piaście umożliwiają zmianę przełożeń w trakcie postoju, co przydaje się np. na trasach z sygnalizacją świetlną. Do tego rowery miejskie posiadają praktyczne dodatki, takie jak nóżka, bagażnik czy koszyk. Idealnie sprawdzają się w dojazdach do pracy, szkoły czy na zakupy.

Inne

Renomowane sklepy ze sprzętem rowerowym, takie jak RoweryRolki, oferują nie tylko najpopularniejsze jednoślady górskie i miejskie, ale także inne rodzaje tych pojazdów. Na rynku dostępne są następujące rodzaje rowerów:

  • Rowery turystyczne – uniwersalne modele idealne zarówno na przejażdżkę po mieście, jak i na wypad za miasto. Wyróżnia je aerodynamiczna konstrukcja z amortyzatorami zwiększającymi komfort jazdy. Wśród rowerów turystycznych wyróżniamy przy tym modele trekkingowe z bogatym wyposażeniem, w tym błotnikami, bagażnikiem czy lampką na dynamo, jak i lżejsze modele crossowe, idealne na dłuższe trasy.
  • Rowery szosowe – dedykowane sportowcom, stworzone do rozwijania dużych prędkości na dłuższych trasach, najlepiej po asfalcie. Posiadają wąskie koła i gładkie opony, a także kierownicę z charakterystycznymi zgięciami. Konstrukcja roweru szosowego wymaga przyjęcia pochylonej, aerodynamicznej pozycji.
  • Rowery dla dzieci – stworzone z myślą o najmłodszych użytkownikach jednośladów, dzielą się na modele idealne dla początkujących rowerzystów, np. biegowe, jak i dla starszych dzieci, posiadające koła 20 lub 24-calowe.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz