Rodzaje rolet okiennych - jaki model wybrać do mieszkania?

Rodzaje rolet okiennych - jaki model wybrać do mieszkania?

Rolety chronią pomieszczenie przed nadmiernym przegrzaniem i wpadaniem promieni słonecznych, mogą regulować stopień nasłonecznienia, zapobiegać owadom i pełnić funkcję dekoracyjną. Jaki model wybrać, by służył nam jak najlepiej? Dowiedz się, jakie są rodzaje rolet okiennych i który z nich wybrać do mieszkania.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie to najpopularniejszy model stosowany w mieszkaniu, składający się z tak zwanych plisów, które przy pomocy systemu koralikowego lub sznurkowego możemy opuszczać lub ściągać do góry. Pełnią one rolę przyciemniającą, ale również dekoracyjną. Mogą być wykonane z różnych rodzajów tkanin i posiadać różnorodne wykończenie w postaci falban czy pasów. Ich oryginalny wygląd sprawia, że jest to świetne rozwiązanie do nowocześnie urządzonych wnętrz.

Rolety dzień-noc

Ten model składa się z transparentnych i zaciemniających pasów. Pozwala on na regulowanie natężenia światła przedostającego się do mieszkania, jednak nie jest w stanie zagwarantować idealnego zaciemnienia, ponieważ nie przylega do okna. Rolety dzień-noc mogą występować w wersji kasetowej lub bez kasety. Dzięki temu, że można zamówić je na wymiar, są w stanie dostosować się nawet do bardzo dużych przeszkleń.

Rolety plisowane

Budowa rolet tego typu przypomina pionową harmonijkę. Najczęściej są one montowane pomiędzy listwami przyszybowymi i występują w kilku systemach. Rolety plisowane sprawdzą się przy każdym typie okna – zarówno prostokątnym, jak i okrągłym czy trójkątnym. Łatwo je również dopasować do wystroju mieszkania, ponieważ plisy przyjmują szeroką gamę kolorystyczną, również drewnopodobną.

Rolety bambusowe

Ten model rolet ze względu na dość nietypowy, orientalny charakter, rzadko jest spotykany w mieszkaniach. Jeśli zależy nam na ciekawym wystroju pomieszczenia, możemy wybierać spośród rolet bambusowych dostępnych w różnych mechanizmach. Zazwyczaj są one sterowane przy pomocy systemu sznurkowego, wyposażone są również w hamulec, dzięki któremu możliwe jest ustawienie maty na wybranej wysokości.

Mini rolety

Rolety mini to jeden z najtańszych modeli rolet na rynku. Wyróżnia się on nieskomplikowaną budową – rolety mini wyposażone są w żyłkę prowadzącą, która pozwala na manipulowanie wysokością rolety, również po odchyleniu okna. Ten model najczęściej jest dostępny w standardowych wymiarach, jednak możemy zdecydować się również na zakup rolet dopasowanych do naszego okna. Rolety mini dostępne są w wielu kolorach.

Rolety austriackie

Ten model rolet za sprawą efektownych marszczeń tworzy bardzo atrakcyjną dekorację. Kaskady układają się warstwowo w miarę podnoszenia rolety za pomocą umocowanych z tyłu linek. Efekt fali najładniej widać na podniesionej tkaninie. Decydując się na rolety austriackie, wybierzmy te wykonane z cienkich tkanin – organdyny, woalu czy bawełny. Możemy je również ozdobić chwostami, lamówkami lub frędzlami i dopasować do wystroju pokoju.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie rolety?

Przed zakupem rolet okiennych zastanówmy się, jaki stopień zaciemnienia będzie dla nas najbardziej komfortowy. Uniwersalnym rozwiązaniem będą rolety półzaciemniające, rozpraszające intensywne światło. Warto zastosować je na przykład w kuchni. Jeśli pomieszczenie, w którym chcemy zamontować rolety, ma okno od strony południowej lub zachodniej, warto zdecydować się na zakup rolety regulującej dopływ światła – takie rozwiązanie umożliwi nam drzemkę nawet w trakcie słonecznego dnia. Dla osób chcących znacznie zahamować dopływ światła dziennego najlepsze będą rolety zaciemniające.

Na rynku dostępne są rolety kasetowe i bez kasety. Pierwszy model sprawdzi się w przypadku montażu na oknie dachowym. Rolety tego typu łatwo zamontować, dlatego to świetne rozwiązanie do wnętrz, w których zabroniona jest ingerencja w strukturę ściany. Przy ich montażu nie trzeba również naruszać konstrukcji okna. Rolety kasetowe łatwo też utrzymać w czystości, to praktyczne i ładne rozwiązanie. Z kolei rolety bez kasety będą dużo tańsze.

Kupując rolety ścienne wewnętrzne, konieczne jest dopasowanie ich do wystroju mieszkania. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się rolety rzymskie, ciekawie będą też wyglądać rolety bambusowe. Jeśli zdecydujemy się na rolety klasyczne, zwróćmy uwagę na ich kolor i materiał, z którego zostały wykonane. Możemy dopasować je na zasadzie kontrastu – w minimalistycznie urządzonym pomieszczeniu zamontować wzorzyste rolety i na odwrót – lub dopasować je do obrusa, firan czy innych ozdób.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także