Materiał Partnera

Rodzaje rolet okiennych

Rodzaje rolet okiennych

Rolety okienne już od dawna w wielu domach skutecznie zastępują stosowane wcześniej do osłony okien firany czy zasłony. Osoby, które zdecydowały się na rolety okienne w miejsce zasłon, chwalą je sobie za łatwość obsługi i za to, że nie trzeba ich zdejmować i prać. Jest to także główny powód, dla którego rolety stosuje się w praktycznie każdym budynku biurowym. Ważnym elementem jest także bogactwo dostępnych na rynku wzorów, rozmiarów oraz będących tematem tego artykułu rodzajów rolet okiennych.

Rodzaje materiałów, z jakich tworzone są rolety okienne

Rolety okienne mogą być wykonane z bardzo wielu rodzajów materiałów. Zdecydowanie najchętniej wybierane przez klientów są obecnie rolety materiałowe, czyli rolety wykonane z tkaniny. Są one dostępne w bardzo dużej liczbie wariantów. Do tej grupy zalicza się bowiem zarówno klasyczne materiałowe rolety ekranowe, jak i np. rolety rzymskie czy rolety dzień i noc. Dużą zaletą rolet materiałowych jest to, że zapewniają one swoim użytkownikom bardzo dużo możliwości aranżacyjnych i kolorystycznych, które pozwalają je dobrać bezpośrednio do wystroju wnętrza. Dodatkowym ich atutem jest zazwyczaj stosunkowo niska cena.

Innymi możliwościami są zastosowanie rolet wykonanych z aluminium, tworzywa sztucznego PCV, włókien szklanych lub z drewna. Wszystkie one odznaczają się dużą trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Doskonale także chronią przed nasłonecznieniem.

Bogaty wybór rodzajów rolet okiennych

Wybierając osłony okienne do domu lub biura mamy do wyboru co najmniej 5 rodzajów rolet okiennych, z których każdy ma swoje zalety. Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Lavart z Poznania, która jest cenionym producentem okien i drzwi oraz dystrybutorem różnego typu rolet okiennych:

Przed dokonaniem wyboru konkretnego rodzaju rolet okiennych, należy sobie zadać pytanie, czego od nich oczekujemy. Czy chcielibyśmy, aby służyły nam tylko do ochrony przed dużym nasłonecznieniem, czy mają także pełnić funkcję dekoracyjną. Oddzielną kwestią jest również określenie ich funkcjonalności. Klasyczne rolety mogą być np. tylko zsuwane w dół, bardziej nowoczesne rozwiązania mogą być z kolei rozkładane w dwóch kierunkach. W doborze najbardziej odpowiedniego do naszych potrzeb rodzaju rolet mogą pomóc doradcy ze sklepu, w którym dokonujemy zakupu.

Obecnie klienci w sklepach najchętniej kupują:

  • Rolety ekranowe – Najbardziej klasyczny i cały czas najchętniej stosowany typ rolet okiennych. Tego typu rolety są zrobione ze zwijanego pasa materiału. Im lepsza jest jego jakość (grubość), tym lepiej roleta będzie chroniła pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem. Istotną kwestią jest również dobranie odpowiedniego koloru rolety, im ciemniejszy, tym skuteczniej będzie blokował słońce.
  • Rolety rzymskie – Rolety rzymskie w pewnym momencie często zastępowały klasyczne rolety ekranowe. Różnica pomiędzy oboma typami rolet polega na tym, że w roletach rzymskich materiał zamiast być nawijany na rolkę, jest zwijany falami do góry, co daje bardzo ciekawy efekt dekoracyjny.
  • Rolety dzień i noc – Jest to bardzo ciekawy rodzaj rolet, które pozwalają wpłynąć na aranżację pomieszczenia. Są to rolety podwójne, zbudowane z poziomych pasów materiału, pomiędzy którymi znajdują się przerwy. Konstrukcyjnie przypominają więc nieco popularne niegdyś żaluzje.

  • Rolety plisowane – bardzo popularne w ostatnich latach plisy, są szczególnie chętnie stosowane do dużych okien, choć nadają się do każdego rodzaju i każdej wielkości okna, także do okien dachowych. Występują w dwóch wersjach: jednofunkcyjnej, która jest zwijana tylko do góry, oraz w dwufunkcyjnej, która może być zwijana także do dołu. Rolety plisowane są montowane w prowadnicach i przy składaniu przybierają kształt harmonijki.
  • Rolety austriackie – Ten rodzaj rolet jest wybierany przede wszystkim ze względu na jego walory dekoracyjne. Rolety austriackie przypominają bowiem nieco kurtynę, którą podnosi się przy użyciu sznurków.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz