Materiał Partnera

Rodzaje rolet okiennych

Rodzaje rolet okiennych

Rolety to pod wieloma względami niezwykle przydatna forma wykańczania otworów okiennych w domu. Są bardzo funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu, a jeśli zostaną wykonane z odpowiednich materiałów mogą nie tylko chronić przez nadmiarem światła słonecznego, ale również przed ciepłem oraz próbą włamania. Mogą również pełnić istotną funkcję ozdobną dla pomieszczenia.

Rolety klasyczne

Nazywane są również roletami wolnowiszącymi – to najbardziej standardowe rozwiązanie na rynku rolet, zwykle montowane są za pomocą śrub do ścian bądź sufitu nad wnęką okienną. Dzięki temu mogą być używane do zasłaniania wnęk o bardzo dużym rozmiarach lub o nietypowym kształcie. W ich produkcji stosuje się tkaniny o różnorodnej gramaturze – im większa gęstość tkaniny, tym lepiej blokuje ona światło napływające z zewnątrz. Na rynku dostępne są również tkaniny o właściwościach odbijających promieniowanie słoneczne, dzięki czemu po zasłonięciu okna roleta nie dopuszcza do nagrzewania się pomieszczenia.

Minirolety

To odmiana rolet klasycznych – różnicę stanowi fakt, że minirolety montowane są bezpośrednio na osobnych ramach okiennych, Dzięki temu zyskujemy większą kontrolę nad tym, ile światła dostaje się do wnętrza pomieszczenia. Minirolety mogą być montowane w tak zwanych kasetach, których zadaniem jest trzymanie rozwiniętej tkaniny równolegle do powierzchni okna, niezależnie od stopnia nachylenia. Stosowane są one zwykle w oknach dachowych.

Rolety zewnętrzne

Zgodnie z nazwą montuje się ja na zewnątrz otworów okiennych. To nie jedyna różnica między nimi a innymi rodzajami rolet. Kolejną jest tworzywo, z którego się je produkuje – jest nim zazwyczaj wytrzymałe PCV. Wynika to z faktu, że rolety zewnętrzne zazwyczaj służą ochronie nieruchomości przed próbami włamania – stanowią one dodatkowe zabezpieczenie dla okien. Rolety obsługiwane są przy pomocy specjalnego mechanizmu, który uniemożliwia otwarcie ich z zewnątrz. Oczywiście mogą one również służyć jako blokada dla światła słonecznego oraz ciepła. Producentem wysokiej jakości rolet zewnętrznych jest firma Sunplena z Poznania.

Pozostałe rodzaje rolet

Rynek rolet obejmuje jeszcze wiele innych produktów. Należą do nich między innymi:

  • Plisy – składają się w harmonijkę, można je rozwijać zarówno od góry, jak i od dołu. Szczególnie często stosowane są w mieszkaniach i lokalach na parterze.
  • Verticale – czyli rolety pionowe, stanowią swego rodzaju połączenie rolet z zasłonami. Zwykle stosowane są w obiektach biurowych
  • Rolety dzień-noc – dwuwarstwowe rolety wykonywane z poziomych, łączonych naprzemiennie pasów materiałów o różnych gęstościach. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać ciekawy efekt estetyczny i precyzyjnie kontrolować ilość światła w pomieszczeniu.
  • Rolety austriackie i rzymskie – odznaczają się przede wszystkim wysoką estetyką, wykonywane są z bardzo ozdobnych materiałów.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz