Artykuł sponsorowany

Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków – którą wybrać?

Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków – którą wybrać?

Decydując się na inwestycję w oczyszczalnię ścieków w pobliżu naszego domu, możemy wybierać między dwiema podstawowymi wersjami. Są to oczyszczalnia drenażowa i oczyszczalnia biologiczna. Każda z nich zapewnia wysoką skuteczność oczyszczania, jednak charakteryzują się one odmiennymi parametrami użytkowymi. Przyjrzyjmy się zatem zasadzie działania i korzyściami płynącymi z tych rozwiązań.

Nie zawsze mamy możliwość podpięcia się do sieci kanalizacyjnej w miejscu zamieszkania, czy prowadzenia działalności gospodarczej. W tej sytuacji pozostaje nam skorzystanie z przydomowych oczyszczalni ścieków.

Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków

Firmy specjalizujące się w dostarczaniu rozwiązań kanalizacyjnych zarówno dla osób prywatnych, jak i firm, takie jak firma Bio-Tek, mają w swojej ofercie różne rodzaje oczyszczalni:

  • Oczyszczalnie drenażowe
  • Oczyszczalnie biologiczne
  • Systemy szamb (betonowych i z żywicy poliestrowej).

Istota oczyszczalni drenażowej

Jednym z rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków jest oczyszczalnia drenażowa. Jest to stosunkowo proste i tanie rozwiązanie. Posiada ona zbiornik przepływowy osadczy oraz system drenów rozsączających na zewnątrz. Zbiornik pełni rolę osadnika, w którym z zalegających ścieków wytrąca się osad, który w dużych odstępach czasu wymaga usunięcia przez firmę asenizacyjną. Przypływ nowej cieczy z budynku powoduje wypłynięcie wstępnie oczyszczonej wody do systemu drenów rozsączających ją po dużej powierzchni terenu. Rury mają strukturę nieszczelną, w formie naciętych otworów wzdłuż całej długości. Woda szara dostaje się do gruntu i jest w sposób naturalny neutralizowana przez środowisko.

Jedną z wad takiego rozwiązania jest brak możliwości zastosowania na terenach podmokłych, zmniejszona wydajność w trakcie pory mokrej oraz brak możliwości wykorzystania wstępnie oczyszczonej wody. Stosunkowo uciążliwe w porównaniu z systemami przydomowych oczyszczalni jest też okresowa kolmatacja czyli zaszlamienie złoża, wymagające wynajęcia specjalistycznych firm asenizacyjnych celem oczyszczenia zbiornika. Problemu tego nie ma w przypadku zdecydowania się na oczyszczalnie biologiczne.

Na czym polega oczyszczalnia biologiczna?

Biologiczna oczyszczalnia ścieków jest inwestycją droższą, zajmuje jednak mniej miejsca niż poprzednia, a późniejsza eksploatacja jest bardziej ekonomiczna. Zbudowana jest z minimum trzech zbiorników. Podstawą działania jest złoże biologiczne, gdzie bakterie tlenowe i beztlenowe biorą udział w procesie oczyszczania wody. Zbierany jest także wstępny osad. Oczyszczona woda jest dobrej jakości, nie marnuje się - nadaje się do podlewania. Na terenach podmokłych można rozprowadzić ją powierzchniowo lub spuścić do melioracji. Do wad należy zaliczyć wyższe koszty uruchomienia inwestycji, czy wymagany osprzęt elektryczny do jej działania. Konieczne są też częstsze przeglądy.

Wybierając jedno z powyższych rozwiązań, pamiętajmy, że wielkość oczyszczalni musi być dobrana do potrzeb funkcjonowania bytowego budynku oraz panujących warunków terenowych wokół. Montaż oczyszczalnie przydomowych wymaga zgłoszenia robót budowlanych do właściwego urzędu budowlanego. Użytkowanie ich wiąże się z okresowym serwisowaniem i wywozem osadów. Wszystkie te parametry należy najlepiej powierzyć firmie instalacyjnej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz