Materiał Partnera

Rodzaje przewodów paliwowych

Rodzaje przewodów paliwowych

Przewody paliwowe odpowiadają za transportowanie paliwa ze zbiornika do silnika. Dzięki nim następuje zasysanie paliwa przez pompę, a następnie przekazanie za pośrednictwem filtru paliwa do wtryskiwaczy bądź do pompy wtryskowej, w zależności od rodzaju silnika. Przewody paliwowe wpływają istotnie na komfort i bezpieczeństwo jazdy samochodem.

Trzy rodzaje przewodów paliwowych

W praktyce wyróżnia się trzy główne rodzaje przewodów paliwowych – gumowe, plastikowe i metalowe. Bogaty wybór znajdziemy w ofercie specjalistycznych sklepów, takich jak np. firma Mirex. Przewody gumowe posiadają na ogół specjalne wzmocnienia w formie stalowej koszulki siatkowej, które zapobiegają ich ewentualnym uszkodzeniom. Przewody metalowe są na pierwszy rzut oka podobne do przewodów hamulcowych. Montuje się je pod karoserią pojazdu, a więc tam, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia na skutek oddziaływania kamieni czy innych przedmiotów znajdujących się na drodze. W pozostałych miejscach stosuje się przewody bardziej elastyczne. Wówczas cała instalacja paliwowa nie jest narażona na szkodliwe dla niej drgania.

Jakie warunki musi spełniać materiał na przewód paliwowy?

Tworzywo sztuczne, z którego produkowane są przewody paliwowe, musi oczywiście spełniać pewne rygorystyczne normy. Powinno być w 100% odporne na działanie substancji, które wchodzą w skład paliwa bądź mogą się w paliwie z różnych powodów znaleźć. Poza tym nie może być ono nawet w niewielkim stopniu podatne na elektryzowanie się. Dodatkowo ścianki przewodu paliwowego muszą być mocne i wytrzymałe, co minimalizuje szanse na ich przypadkowe uszkodzenie się. Z tego powodu podczas wymiany przewodów paliwowych nie można pod żadnym pozorem stosować przypadkowych rurek plastikowych. W tym przypadku należy zastosować produkty posiadające stosowne atesty i dopuszczone do użytkowania w samochodach. Przewody paliwowe powinny posiadać nadruki, które znajdują się na całej ich długości wzdłuż rurki.

Połączenia przewodów paliwowych: na co szczególnie zwrócić uwagę?

Z kolei połączenia przewodów paliwowych muszą być zawsze bardzo szczelne. Jest to niezwykle istotne w przypadku silników z wtryskiem paliwa. Nawet niewielkie nieszczelności, których nie widać na pierwszy rzut oka, powodować mogą bowiem zasysanie powietrze, a tym samym zapowietrzanie całej aparatury wtryskowej, z którym trzeba sobie radzić ręcznie. Zaciski stosowane natomiast do mocowania końcówek przewodów paliwowych nie powinny posiadać żadnych ostrych krawędzi czy elementów, które powstają w czasie procesu produkcyjnego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz