Artykuł sponsorowany

Rodzaje pomp do ścieków i ich zastosowanie

Rodzaje pomp do ścieków i ich zastosowanie

System kanalizacji ciśnieniowej znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie ze względu na nierówne ukształtowanie terenu czy występowanie cieków wodnych niemożliwe jest zbudowanie grawitacyjnej sieci kanalizacyjnej. Ważnym elementem takiego układu jest pompownia ścieków wyposażona w pompę, za której pomocą odbywa się przenoszenie odpadów płynnych z poziomu niższego na wyższy.

Jak zbudowana jest pompownia?

Przepompownia ścieków wykorzystywana jest nie tylko do odprowadzania płynnych odpadów komunalnych czy przemysłowych, ale również wód drenażowych. Znajduje ona zastosowanie przede wszystkim w układach kanalizacji miejskich oraz gminnych, a także przy zakładach przemysłowych czy gospodarstwach rolnych. Jest to urządzenie zbiornikowo-tłoczne, które wyposażone jest w armaturę hydrauliczną, elementy instalacji i system sterowania. Pompownia instalowana jest w zbiorniku, do którego spływają zanieczyszczenia. Jak zauważa firma INWAP, niezbędnym elementem systemu pompowni jest automatyczny układ sterowania. Podnosi on wydajność, przyspiesza pracę pompowni i ogranicza udział człowieka w procesie odprowadzania odpadów.

Przepompownia ścieków zbudowana jest ze zbiornika, pompy, wspomnianego układu sterowania oraz armatury hydraulicznej. Ta ostatnia obejmuje elementy takie jak zawory zwrotne i odcinające oraz szybkozłącza hydrauliczne. Na automatyczny układ sterowania składają się natomiast regulatory poziomu cieczy oraz szafki sterownicze do pompowni. W ich wnętrzach instalowane są sterowniki mikroprocesorowe odpowiedzialne za prawidłową pracę urządzenia. Poza standardowymi rozwiązaniami możliwe jest zastosowanie tych indywidualnie dopasowanych do potrzeb konkretnego układu.

Pompy stosowane w pompowni ścieków

W systemie kanalizacji ciśnieniowej ruch ścieków wymuszany jest przez pompę, która stanowi główny element układu przepompowni. Urządzenia te muszą być wysokiej jakości, co zagwarantuje wieloletnią i bezawaryjną pracę. Wykorzystywane są tu dwa rodzaje pomp: pompy wirowo-odrzutowe oraz pompy wirowo-wyporowe. Elementami hydraulicznymi tych ostatnich jest rotor wykonany ze stali nierdzewnej oraz stator ze specjalnej mieszanki gumowej dopuszczonej do kontaktu ze ściekami komunalnymi i odpornej na występujące w nich substancje. Wytwarzają one wysokie ciśnienie i mogą zostać wyposażone w urządzenie rozdrabniające z funkcją mieszania i napowietrzania ścieków, co pozwala redukować wydzielanie nieprzyjemnych zapachów.

Zbiornik pompowni, zgodnie z normami dotyczącymi przepompowni, może zostać uznany za strefę wybuchową. Z tego też powodu pompy ścieków zastosowane w takim systemie muszą być wykonane w wersji przeciwwybuchowej, co gwarantuje nie tylko przeciwwybuchowość, ale podwyższoną szczelność i bezpieczeństwo. Pompy wirowo-wyporowe mają stosunkowo niewielką maksymalną wydajność, ale sprawdzają się idealnie w kanalizacji ciśnieniowej oraz pompowniach domowych, gdzie ilość ścieków wynosi około 300-400 litrów na dobę dla domu jednorodzinnego.

Opracowanie:
Brzeg, Starobrzeska 34b
tel. 77 416 17 16
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz