Materiał Partnera

Rodzaje podnośników wykorzystywanych w różnych branżach

Rodzaje podnośników wykorzystywanych w różnych branżach

Podnośniki to pojazdy/maszyny specjalistyczne, które wykorzystywane są dzisiaj do różnorodnych prac montażowych, budowlanych, porządkowych, logistycznych i magazynowych, czy nawet do akcji ratunkowych. Wynajmują je zatem zarządy dróg, nadleśnictwa, firmy dekarskie, ekipy budowlane, czy przedsiębiorstwa zajmujące się montażem konstrukcji stalowych. Zapotrzebowanie na podnośniki jest zatem bardzo duże, co wiąże się ze stale rozwijającą się technologią tychże pojazdów.

Podnośniki teleskopowe i nożycowe

Pierwsza kategoryzacja podnośników, dzieli je na te teleskopowe oraz nożycowe. Różnica między nimi jest znacząca, co uwzględniane jest przy zamawianiu/wynajmie podnośników do danych prac. Pojazdy teleskopowe wyposażone są bowiem w specjalne składane/łamane ramienia, które wielokrotnie mogą pracować w różnych pozycjach, na różnych wysokościach, oraz mogą przenosić kosz/podest w różnych kierunkach. Ich mobilność jest zatem bardzo szeroka. Najlepsze sprzęty posiadają zatem zasięg boczny nawet do 10 metrów, a wysięg sięgający nawet 30 metrów!

Technologia nożycowa, jest mniej mobilna, ale przy tym bardziej stabilna. Specjalny kosz unoszony jest bowiem tylko w pionie przez specjalnie złożone nożyce, które zapewniają możliwość wnoszenia na wysokości nawet bardzo ciężkich sprzętów – od agregatów prądotwórczych począwszy, po sprzęty tynkarskie, czy betoniarki. Zastosowanie podnośników koszowych jest zatem inne, niż teleskopowych. Często można je bowiem spotkać również w wielkopowierzchniowych magazynach!

Podnośniki spalinowe i elektryczne

Kolejnym rozróżnieniem podnośników, jest ich podział ze względy na siłę napędową. Tu wyróżniamy technologie spalinowe oraz elektryczne. Warto przy tym wiedzieć, że oba rodzaje występują zarówno w gatunku nożycowym, jak i teleskopowym. Różnica zasadza się zatem głównie na środowisku pracy. Podesty ruchome spalinowe na ogół wykorzystywane są do cięższych prac, które trwają wiele godzin, pochłaniając duże dawki energii. Mowa np. o montażu konstrukcji stalowych, czy o złożonych pracach budowlanych. Technologie elektryczne, ze względu na niską emisję hałasu i brak spalin, są dedykowane dla prac wykonywanych wewnątrz budynków. Mowa oczywiście głównie o magazynach i halach produkcyjnych. Wybór odpowiedniego podnośnika, musi być zawsze podyktowany jego zastosowaniem. W doborze najlepszego podestu ruchowego – zarówno przy zakupie, jak i wynajmie – pomoc udziela między innymi firma RENT-LIFT, która spełniając wszystkie rynkowe wymagania, jest w stanie zagwarantować nawet nowoczesne podnośniki typu spider, czy urządzenia montowane na przyczepkach! Z pełną ofertą tegoż podmiotu, warto zapoznać się na jego dedykowanej stronie www.

Marki podnośników

Przy kategoryzacji podnośników, nie bez znacznie jest również ich marka. Warto wiedzieć, że na polskim rynku można spotkać się nawet z podestami kilkudziesięciu producentów! Wybierać należy jednak zawsze tych, których można zaliczyć do segmentu premium. To właśnie w tej kategorii uzyskać można podnośniki energooszczędne, bardzo funkcjonalne, szybkie i bezawaryjne. Takimi cechami wyróżniają się sprzęty: Aichi, Denka Lift. Genie, Grove, Holland, Iteco, Iveco, JLG, Liftlux, Man, Manitou, Mercedes, Multitel, Sequani, Skyjack, Snorkel, Star, Terex, Teupen, oraz UpRight.

Opracowanie:
Zgierz, Ozorkowska 2
tel. 42 717 53 39
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz