Artykuł sponsorowany

Rodzaje podnośników koszowych – przegubowe, teleskopowe i nożycowe

Rodzaje podnośników koszowych – przegubowe, teleskopowe i nożycowe

Podnośniki koszowe to bardzo szeroka grupa urządzeń dźwigowych, które wykorzystywane są dzisiaj przy wielu inwestycjach budowlanych, montażowych, demontażowych, renowacyjnych, porządkowych, czy też remontowych. Popularną opcją jest ich wynajem wraz z operatorem. Jeśli jesteś zainteresowany taką usługą, musisz pamiętać o tym, że podnośniki różnią się od siebie zakresem pracy, a także ogólną funkcjonalnością. Poznaj zatem najważniejsze ich rynkowe typy.

Rodzaje podnośników ze względu na rodzaj nadwozia

Najpopularniejszym i najważniejszym czynnikiem podziału technologii podnośników koszowych jest obecnie rodzaj posiadanego nadwozia. Tu przede wszystkim wyróżnia się pojazdy przegubowe, teleskopowe oraz nożycowe. Pierwsze z nich wyróżniają się największą elastycznością pracy, w miejscach o utrudnionym dostępie. Mają one znaczący wysięg, a także zakres wykonywanych manewrów. Nie musza zatem być ustawiane bezpośrednio pod miejscem pracy, ale mogą być od niego oddalone nawet o kilkanaście metrów. Świetnie sprawdzają się zatem do wszystkich rodzajów prac wysokościowych – począwszy od budowlanych, kończąc na tych porządkowych (np. przycinka drzew).

Drugim rodzajem podnośników, są te teleskopowe. Wyróżniają się one kompaktowością i małymi gabarytami podczas przejazdów, a dużą mobilnością i zakresem pracy przy wysunięciu ramienia zbudowanego nawet z kilku członów. To one płynnie wsuwają się jeden w drugi, zapewniając pracę nawet na wysokości ponad 25 metrów. Wszystko zależy od marki producenckiej i standardu danego urządzenia dźwigowego. Trzecim, najmniej elastycznym, ale świetnie sprawdzającym się przy mniejszych pracach – również magazynowych – jest podnośnik nożycowy. Mechanizm podnośników nożycowych opiera się o krzyżujące się ze sobą ramiona, które unoszą kosz lub platformę roboczą podczas prostowania. Zachowywana jest przy tym niebywała stabilność!

Rodzaje podnośników ze względu na źródło zasilania i sposób jazdy

Podnośniki koszowe występują w różnych wersjach jeśli chodzi o źródło zasilania. Przy mniejszych pracach wykorzystywane są np. technologie oparte o silne akumulatory, czyli o energię elektryczną. Podnośniki elektryczne nie są jednak samojezdne i najczęściej są to urządzenia wymagające przewiezienia na specjalnych naczepach. Drugim typem ze względu na źródło zasilania są podnośniki na butle z gazem. Również nie nadają się one do samoistnego poruszania po drogach, więc należy dostarczyć je na plac budowy. Są one jednak tanie w eksploatacji i również stosunkowo przyjazne dla środowiska. Trzecim typem, są zaś podnośniki koszowe spalinowe, które występują w wersjach samojezdnych. Ich popularność jest największa, ponieważ oferują najszerszy zakres pracy, w tym możliwość poruszania się z kierowcą po drogach. To one są najczęściej wynajmowane m.in. od firmy INSTALACJE SYSTEMÓW. Takie przedsiębiorstwa z roku na rok są coraz bardziej pożądane, ponieważ gwarantują wysoką technologię dźwigową zarządom dróg, leśnictwom, firmom dekarskim i stolarki okiennej oraz drzwiowej, czy też ekipom budowlanym. Podnośniki mają również duże znaczenie przy renowacji zabytków. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz