Artykuł sponsorowany

Rodzaje podnośników

Rodzaje podnośników

Wykończenia obiektów budowlanych, montaż, naprawa i konserwacja instalacji elektrycznych, prace pielęgnacyjne przy drzewach – to tylko niektóre z całej szerokiej palety zadań, które mogą wymagać sprzętu do prac na wysokościach. Najbezpieczniejszych i najbardziej ergonomicznym rozwiązaniem jest skorzystanie z popularnych podnośników koszowych. Wybór sprzętów z tej kategorii jest również bardzo szeroki i obejmuje urządzenia kilku różnych rodzajów.

Podnośniki koszowe – ogólna charakterystyka

Podnośniki koszowe to rodzaj urządzeń dźwignicowych, przeznaczonych specjalnie do wykonywania z ich pomocą różnego rodzaju zadań na dużych wysokościach.

- Ich cechą charakterystyczną jest właśnie kosz, do którego może wejść jedna lub więcej osób wraz z niezbędnym do pracy sprzętem i materiałami budowlanymi – mówi przedstawiciel firmy Genie - Maszyny te wykorzystywane są między innymi w branży budowlanej do wykonywania prac wykończeniowym i budowlanych, do montażu i naprawy elementów infrastruktury elektrycznej, do pielęgnacji koron drzew, montażu reklam wielkoformatowych i wielu innych zadaniach.

Rodzaje podnośników koszowych

Oferowane przez producentów sprzętu budowlanego podnośniki możemy podzielić na wiele różnych rodzajów – kluczowa jest ich konstrukcja oraz typ zastosowanego napędu.

  • Podnośniki samochodowe – to najbardziej mobilne podnośniki. Dzięki zamontowaniu ich na pokładzie samochodu ciężarowego mogą one dostać się w bardzo trudno dostępne miejsca (świetnie spisują się między innymi w lasach), w których podnośniki innego typu nie znalazłyby zastosowania. Kolejną wyróżniającą je cechą są zazwyczaj bardzo duże wysokości podnoszenia, co kwalifikuje je do użytku w większości prac. Niestety, są dość duże i nie zmieszczą się w miejsca z ograniczoną ilością przestrzeni.
  • Podnośniki samojezdne – są mobilne w mniejszym zakresie, niż podnośniki samochodowe, wciąż jednak umożliwiają łatwe przemieszczanie się na niewielkich obszarach Zasilane są zazwyczaj akumulatorowo, dlatego mogą być stosowane w zamkniętych pomieszczeniach, np. w zakładach przemysłowych i centrach handlowych.
  • Podnośniki na przyczepie – mogą być przemieszczane na dużych dystansach, a jednocześnie są na tyle małe, że mogą zmieścić się wewnątrz zamkniętego obiektu. To czyni z nich najbardziej uniwersalne rozwiązanie z tej kategorii.

Podział podnośników ze względu na konstrukcje

Szczegóły konstrukcji podnośnika pozwalają zakwalifikować go do jednego z kilku rodzajów. Wyróżniamy między innymi:

  • Podnośniki nożycowe – kosz zamontowany jest na dwóch, krzyżujących się ze sobą ramionach, które prostując się, podnoszą go. To zapewnia bardzo wysoką stabilność.
  • Podnośniki przegubowe – kosz znajduje się na składającym się z kilku ruchomych przegubów ramieniu. Takie rozwiązanie pozwala z dużą swobodą kierować położeniem kosza w przestrzeni.
  • Podnośniki teleskopowe – wyposażone są w ramię teleskopowe, które w momencie podnoszenia wydłuża się w linii prostej.

Ciekawym wariantem są również urządzenia teleskopowo-przegubowe, które łączy w sobie walory konstrukcji podnośników teleskopowych i przegubowych. Te oraz inne podnośniki znajdziemy w ofercie firmy Genie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz