Materiał Partnera

Rodzaje pasów napędowych

Rodzaje pasów napędowych

Pasy napędowe służą do przeniesienia napędu. Są stosowane szeroko właściwie w każdej gałęzi przemysłu. Nazwa pasy napędowe jest bardzo ogólna i odnosi się do wielu rodzajów pasów. Przyjrzyjmy się, jakie są podstawowe rodzaje pasów napędowych i jakie mogą mieć zastosowanie. Jednymi z podstawowych są pasy płaskie, zębate, klinowe czy z różnego rodzaju nakładkami. Każdy z rodzajów ma inne zastosowanie. 

Rodzaje pasów napędowych

Jednym z najpopularniejszych pasów napędowych to pasy klinowe. Te dzielą się na pasy m.in. klinowe segmentowe i szerokokątne z poliuretanu – informuje ekspert z firmy Potyrała i Spółka.

Pasy klinowe segmentowe stosuje się w przemyśle meblarskim, tartakach i stolarniach, a także w rolnictwie, przemyśle kamieniarskim i szklarskim. Są to tylko przykłady, a pasy klinowe segmentowe dzięki swojej wytrzymałości stosuje się w trudnych warunkach pracy, wszędzie tam, gdzie niezbędne są odporne konstrukcje. Pasy klinowe wykonane z poliuretanu charakteryzuje wysoka twardość, a przy tym elastyczność. Innym przykładem są pasy napędowe płaskie. Mają budowę warstwową, służą do przekładania dużych mocy napędowych. Charakteryzują się dużą stabilnością krawędzi, stałym współczynnikiem tarcia. Pasy napędowe zębate mają szerokie zastosowanie. Mogą być montowane w urządzeniach tj. wentylatory. Ich zaletą jest cicha i precyzyjna praca. Stosowane są w silnikach spalinowych i maszynach różnego typu. Pasy zębate mogą być jedno lub obustronnie zębate. Wybór zależy od mechanizmu, w którym mają być zamontowane.

Pasy napędowe – budowa

Materiał,  z którego wykonany jest pas napędowy, ma olbrzymie znaczenie i może stanowić kolejny sposób klasyfikowania. Nie tylko pasy klinowe wykonuje się z poliuretanów, ale również pasy zębate. Kluczem jest właściwość poliuretanów, który przy wysokiej twardości zachowuje również elastyczność i dużą odporność na eksploatację. Pasy klinowe ze względu na swoje zastosowanie i budowę mogą być wielomateriałowe. Warstwa nośna może być wykonana ze stalowych linek, natomiast warstwa podatna z kauczuku lub gumy. Pasy mają różne wymiary, aby łatwo je dopasować do urządzenia, w którym mają być zastosowane. Rozróżnia się wymiary tj. długość, szerokość i szerokość skuteczną. W przypadku wielu pasów, wymiary określa norma. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wyboru odpowiedniego rodzaju pasa napędowego, skonsultuj się z ekspertem w sklepie oferującym takie akcesoria. Przed wyborem producenta dowiedz się, czy prowadzą serwis urządzeń dostosowany do Twoich potrzeb.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz