Artykuł sponsorowany

Rodzaje palet drewnianych

Rodzaje palet drewnianych

Palety są powszechnie używane w wielu branżach. Najczęściej spotkać je możemy podczas transportu różnorodnych towarów oraz na magazynach. Najbardziej popularnym i powszechnie używanym rodzajem palet są te drewniane. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że istnieje kilka ich rodzajów. Czym się różnią od siebie? Postaramy się przybliżyć to poniżej.


Jak wykorzystywane są palety drewniane?

Palety drewniane to najpopularniejsza forma służąca do przenoszenia i przechowywania towarów. Palety są wytrzymałe i można na nich umieścić wiele mniejszych, czy też różnorodnych opakowań. Jak mówią specjaliści z firmy Europol: „Palety drewniane są tak skonstruowane, aby możne je było w łatwy sposób przemieszczać za pomocą wózków widłowych. Swoje początki palety drewniane miały już w okresie II Wojny Światowej, a pomysł ich stworzenia zainicjowała potrzeba sprawnego transportowania dużej ilości żywności dla żołnierzy”. Tak też zostało do dzisiaj i paleta drewniana jest używana przede wszystkim w transporcie oraz magazynowaniu. Wraz z biegiem czasu konstrukcja palety została udoskonalona i powstało jej kilka odmian.


Najpopularniejsze rodzaje palet drewnianych

Niewątpliwie najbardziej popularną paletą drewnianą jest „europaleta”, nazywana również EPAL. Posiada ona wymiary 120x80 cm i jest powszechnie używana w różnych systemach magazynowania. Jest to paleta czterowejściowa, co oznacza, że każdy wózek widłowy może ją obsługiwać z dowolnej strony. Kolejną popularną paletą drewnianą jest paleta przemysłowa, czyli ta o wymiarach 120x100 cm. Równie popularną, a zarazem mniejszą z palet jest tak zwana paleta ½ euro, czyli o wymiarach 80x60 cm. Wszystkie wyżej wymienione palety spełniają europejskie normy dotyczące przewozów oraz są dostosowane do tego, aby mogły być obsłużone przez każdy wózek widłowy. Wszystko dzięki odpowiedniej budowie, tak zwanej otwartej. Jednak oprócz tych podstawowych palet występuje jeszcze wiele innych, o różnych rozmiarach i właściwościach. Do takiej grupy należą palety CP, czyli przeznaczone dla przemysłu chemicznego. Na rynku dostępne są też palety drewniane, mniej ustandaryzowane i o innej budowie. Do takich palet należą paleta dwuwejściowa, nieodwracalna, czy też jednokrotnego użytku.


Jakie jeszcze znajdziemy palety drewniane?

Palet drewnianych jest bardzo dużo, ponieważ mogą być indywidualnie dopasowywane do potrzeb systemu magazynowania. Dlatego też znajdziemy nie tylko palety otwarte, czyli takie, które mogą być obsługiwane przez każdy wózek widłowy z każdej strony, ale również palety zamknięte. Są one zbudowane z bloków, które połączone są deskami. Są one popularne w Wielkiej Brytanii, ale warto mieć na uwadze, że nie mogą być obsługiwane przez każdy wózek widłowy. Z kolei w Ameryce Północnej popularne są palety stringer, również o konstrukcji blokowej zamkniętej od dołu. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz