Materiał Partnera

Rodzaje palet - czym się różnią?

Rodzaje palet - czym się różnią?

Palety są elementem powszechnie używanym do transportu ładunków, z którym w swojej codziennej pracy spotykają się operatorzy wózków widłowych. Wykorzystywane są one niemal wszędzie, w hurtowniach, magazynach, zakładach produkcyjnych. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, że nie ma uniwersalnych palet o jednych wymiarach. Czym w takim razie różnią się poszczególne rodzaje palet i jak je od siebie odróżnić?

Trochę historii

Zanim wynaleziono palety, towary transportowano głównie z użyciem drewnianych lub metalowych płyt oraz wózków transportowych. Głównym motorem napędzającym unowocześnienie tych metod była… wojna. Wymagała ona usprawnienia ogólnej logistyki transportu, jak na przykład dostarczanie żywności żołnierzom. Paleta do wózków widłowych okazała się strzałem w dziesiątkę. Pierwsza próba opatentowania palet została zarejestrowana już w 1945, natomiast pierwsza paleta, zbliżona do wyglądu współczesnej palety została wyprodukowana w 1949 przez firmę BT Industries.

Rodzaje palet

Jakiś czas po rozpoczęciu produkcji palet postanowiono wprowadzić pewne standardy co do wymiarów, jednak z biegiem lat wyodrębniło się kilka rodzajów, które wybiera się w zależności od potrzeb i przeznaczenia. Palety rozróżniamy na podstawie materiału, z którego została skonstruowana oraz wymiarów. Jeśli chcemy nabyć palety drewniane, szczególną uwagę trzeba zwracać na producenta. Wybierajmy firmy (na przykład Europol) proponujące nam drewno dobrej jakości jak i transport.

Palety drewniane

Najpowszechniej używanymi paletami są te drewniane i zapewne większość z nas słysząc słowo „paleta”, wyobraziła sobie właśnie tą drewnianą. Wyróżniamy kilka jej typów.

  • Palety otwarte (Euro Palety) – czterowejściowe, blokowe, ich konstrukcja opiera się na drewnianych blokach, które są połączone deskami na brzegach i pośrodku. Są najczęściej wybierane w krajach europejskich z wyłączeniem Wielkiej Brytanii. Charakteryzują się uniwersalnością.

  • Palety zamknięte - czterowejściowe, blokowe, również składają się z bloków, jednak są one połączone deskami z wszystkich czterech stron oraz w środku. Najczęściej używane w Wielkiej Brytanii. Mogą być obsługiwane tylko przez niektóre maszyny.

  • Paleta Stringer – czterowejściowa, zamknięta od dołu, podstawą tej palety jest konstrukcja blokowa z bocznym wzmocnieniem oraz wycięciem dla widełek. Może być obsługiwana przez wózki paletowe, wózki typu reach truck, wózki czołowe oraz przez pojazdy z ramionami podporowymi.

  • Paleta Bearer – aby przetransportować paletę Bearer muzimy użyć pojazdu o niskim profilu.

Palety plastikowe

Palety plastikowe są nawet o połowę lżejsze od tych drewnianych oraz łatwiejsze w utrzymaniu w czystości, jednak znaczącymi ich wadami są: mniejsza wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, podatność na odkształcenia oraz wysoka cena.

Palety metalowe

Palety metalowe są zdecydowanie najwytrzymalsze, dlatego też wykorzystywane są one głównie w przemyśle motoryzacyjnym oraz hutniczym.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz