Materiał Partnera

Rodzaje oznaczeń kabli i przewodów

Rodzaje oznaczeń kabli i przewodów

Dla osoby niezwiązanej w żaden sposób z elektryką, czy to profesjonalnie, czy chociażby hobbystycznie, kabel jest po prostu kablem. Jednak gdy przychodzi do kupna jednego z nich, sprawa bardzo się komplikuje, no bo jaki wybrać i co właściwie można wyczytać z ich oznaczeń? Każdy z dostępnych kabli posiada inne parametry techniczne, przez co nie powinniśmy wykorzystywać różnych kabli do jednego zadania, ani jednego kabla, do kilku odmiennych instalacji. Odpowiedni dobór osprzętu pozwoli nam zagwarantować sobie nie tylko funkcjonalną, ale też bezpieczną instalację elektryczną.

Jak oznaczane są przewody ze względu na budowę

Każdy przewód może być wykonany z innych materiałów, a nie każdy z nich może zostać użyty do dowolnej instalacji. Osoba mająca do czynienia z tego typu przedmiotami na co dzień, zapewne od razu rozpozna rodzaj przewodu i materiał, z którego został wykonany, będzie też wiedzieć zatem, do czego może zostać użyty. Przewody domyślnie są wykonywane z miedzi, zatem nie jest ona oznaczana. Jeśli jednak w przypadku naszej konstrukcji użyto innego materiału, jest on oznaczany literami alfabetu, zatem przewód z aluminium oznaczany jest A, a przewód z stali F. To oznaczenie jest jednak poprzedzane innym, a konkretnie konstrukcją żyły, czyli D to będzie drut, L - linka, a L...g, linka giętka. Przed tym może pojawić się jeszcze oznaczenie Y, co będzie oznaczać powłokę przewodu wykonaną z polwinitu. Litera następująca po materiale przewodu, będzie oznaczać materiał izolacji, czyli Y - polwinit, G - guma, lub X - polietylen. Literka następująca po oznaczeniu izolacji będzie mówić nam o budowie przewodu, czyli wygląda to dokładnie tak: a, to przędza bawełniana, b to izolacja stworzona z myślą o wytrzymaniu jak najwyższych temperatur, c to materiał którego nie można podpalić, d to izolacja o specjalnie zwiększonej grubości, p to płaski przewód izolacji, u z kolei to przewód uzbrojony, a n to przewód posiadający linkę nośną.

Przykładowe oznaczenia przewodów

Podajemy Państwu kilka przykładowych oznaczeń, które można spotkać na przewodach, aby mniej więcej przybliżyć całe to zagadnienie. Przewód elektryczny oznaczony YDY, to jednodrutowy przewód, wykonany z miedzi. Jego izolacja to standardowy polwinit, z którego również została wykonana jego powłoka. Można z niego korzystać w różnych pomieszczeniach, zarówno tych wilgotnych, jak i kompletnie suchych, nie musi być też umieszczany pod tynkiem, ponieważ równie dobrze można zostawić go na tynku, nawet na widoku. OWY, takie oznaczenie będzie znaczyło, że mamy do czynienia z przewodem oponowym, używanym w warsztatach. Jest miedziany, jego opona wraz z izolacją, wykonane są z polwinitu, jest on okrągły i może zasilać różne urządzenia pod warunkiem, że nie będzie zbyt blisko wysokich temperatur, ponieważ nie jest na nie odporny.

Jeżeli chcesz kupić kable i przewody, skorzystaj z oferty Elektromet Hurtownia elektryczna, którzy w swojej ofercie posiadają bardzo dużo najróżniejszych artykułów elektrycznych.

Opracowanie:
Szczecin, Dobra 7
tel. 91 442 18 61
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz