Materiał Partnera

Rodzaje okuć meblowych

Rodzaje okuć meblowych

Okucia spełniają różne role. Mają duże znaczenie przy prawidłowym montażu mebli, co ostatecznie wpływa na ich stabilizację. Niektóre rodzaje służą po to, by ułatwić codzienne użytkowanie. Pełnią także funkcję eleganckich dodatków, które doskonale potrafią wykończyć meble różnego rodzaju. Istnieje kilka podstawowych rodzajów okuć, które znajdziemy w wielu rodzajach mebli.

Zawiasy do różnych frontów

Okucia meblowe to wszelkie akcesoria i części dodawane do mebli, które stosuje się w celu określonej funkcjonalności lub jedynie ze względu na estetykę. Wykonywane są z różnych materiałów, jednak przeważnie jest to stal, aluminium lub mosiądz. Dzięki temu są bardzo wytrzymałe i stanowią eleganckie wykończenia. Przede wszystkim zalicza się do nich zawiasy, które umożliwiają bezproblemowe otwieranie szafek, szaf czy komód. W zależności od zastosowanej technologii i poziomu skomplikowania, zawiasy mogą się od siebie bardzo różnić pod względem cenowym. Powinny one charakteryzować się wysoką funkcjonalnością, która zależy od dopasowania do wagi i sposobu otwierania frontów. Ekspert z firmy ALEX Alicja Jopp w Ryczywole dodaje: Zawiasy mogą być umieszczone zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz mebla. Bardziej skomplikowane są takie, które używa się do drzwi składanych, narożnych lub równoległych. Specjalne zawiasy używane są także we frontach bez uchwytów.

Pozostałe okucia

Szuflady potrzebują odpowiednio wyważonych i dostosowanych prowadnic. Przypadkowemu otwieraniu drzwiczek można zapobiegać za pomocą magnesów. Natomiast jeśli chcemy, by dzieci czy inne osoby niepowołane nie dostały się do wybranej szafki, szuflady lub skrzynki, najlepszym sposobem jest zabezpieczenie w postaci zamka. Większość szaf, szafek, szuflad i komód otwiera się przy pomocy gałek lub uchwytów. Są to elementy dodawane ze względu na swoją oczywistą funkcjonalność, jednak stanowią także eleganckie dopełnienie. Podobnie jest z metalowymi nogami, które nie tylko stabilizują meble, ale również zmieniają ich surowy wygląd. Delikatniejszą formą, która nie rzuca się w oczy są stopki. Zapobiegają porysowaniu posadzki i nie zwiększają w sposób znaczący wysokości mebla. Na stabilność wpływa również sama konstrukcja, która zależna jest od zastosowanych materiałów oraz precyzji łączenia. W tym celu używa się tak zwanych okuć prostych, czyli metalowych łączników, wsporników, złączy, zaczepów płytek montażowych, wkrętów, śrubek itp. W szafach dodatkowo znajdziemy zawieszki lub haki na których umieszcza się rury. W codziennym użytkowaniu wieszamy na nie ubrania.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz