Materiał Partnera

Rodzaje obróbki metali

Rodzaje obróbki metali

Obróbka metali to nic innego jak zmiana cech konkretnych elementów. Istotny jednak jest nie tylko kształt, ale również ich właściwości chemiczne i fizyczne, które mają ulec przeobrażeniu. Obróbka tego typu wykorzystywana jest w praktycznie każdej branży, w tym w motoryzacyjnej, lotniczej, przemysłowej, a nawet odzieżowej. Można wyróżnić kilka jej odmian, a każda z nich ma na celu uzyskanie innych właściwości materiału.

Obróbka metali – rodzaje

Najpopularniejsze odmiany obróbki metali to:

  • obróbka skrawaniem – polega na ścinaniu niewielkich części obrabianego elementu, co prowadzi do nadania metalowi konkretnego kształtu,
  • obróbka cieplna – nagrzewa, wygrzewa lub chłodzi konkretny materiał, a jej celem jest zmiana właściwości plastycznych elementu,
  • obróbka plastyczna – wywiera nacisk na metale i ich stopy, zmieniając trwale ich kształt poprzez kucie, walcowanie, tłoczenie, ciągnięcie lub wyciskanie,
  • obróbka cieplno-chemiczna – dotyczy stopów żelaza z węglem,
  • obróbka chemiczna – polega na chemicznej zmianie powierzchni danego przedmiotu poprzez zastosowanie powłoki ochronnej, która zabezpiecza produkt przed korozją.

Chociaż o odmianach obróbki metali wie niewiele osób, odnajduje ona zastosowanie we wszystkich branżach – szczególnie dotyczy to skrawania.

Obróbka skrawaniem – szerokie zastosowanie

W praktyce skrawanie dzieli się na toczenie, frezowanie oraz szlifowanie i może być wykonywane np. na aluminium. Czym różnią się te metody?

  • Toczenie – zazwyczaj stosowane jest w przypadku przedmiotów o bryłowatych kształtach. Jest przeprowadzane na tokarkach, które sprawiają, że przedmiot wykonuje ruch obrotowy. W ten sposób proces może dotyczyć toczenia wewnętrznego, zewnętrznego, kopiowego, wzdłużnego, poprzecznego i obwiedniowego.
  • Szlifowanie – jest przeprowadzane przez szlifierki na wałkach, otworach oraz wszelakiego rodzaju płaszczyznach.
  • Frezowanie – dotyczy nie tylko metalu, ale nawet drewna i tworzyw sztucznych. Przeprowadzane jest za pomocą narzędzia zwanego frezem, które wykonuje ruch obrotowy.

Jeśli chcesz skorzystać z dobrodziejstw obróbki metali i nie wiesz, jak to zrobić, zwróć się do specjalistycznych firm, takich jak Allts, które oferują usługowo wykonywanie takich prac, np. skrawanie aluminium. Zajmują się one obrabianiem części do samolotów, samochodów, sprzętu AGD, a nawet konstrukcji rentgenowskich i dachów. Korzystając z usług renomowanego usługodawcy, masz pewność, że obróbka metalu będzie wykonana rzetelnie i z największą starannością. W dodatku poświadczają o tym certyfikaty, które są najlepszym dowodem doświadczenia, rzetelności i profesjonalizmu firmy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz