Materiał Partnera

Rodzaje nawierzchni na place zabaw

Rodzaje nawierzchni na place zabaw

Place zabaw to najciekawsza rozrywka dla dziecka poza domem. Poprzez różnorodność przyrządów, takich jak huśtawki, drabinki, czy zjeżdżalnie, dziecko spędza niezapomniany czas. Pod jednym warunkiem – wtedy, gdy jest bezpieczne. Niezależnie od tego, czy dziecko jest małe, czy większe – nadrzędną rolę odgrywa nawierzchnia, po której się porusza w trakcie zabawy. Dowiedz się więc, które nawierzchnie są najbezpieczniejsze dla małych pociech.

Bezpieczeństwo jest regulowane przez przepisy

Według prawa dotyczącego bezpieczeństwa dzieci na placu zabaw, dopuszczalnymi nawierzchniami są te, które zapobiegają upadkom oraz amortyzują wstrząsy przy ewentualnych tego rodzaju wypadkach. Powinny się znajdować głównie wokół urządzeń, które umożliwiają dzieciom zabawę. 

Jak mówi pracownik firmy Flexizone: "Dobór nawierzchni na placach zabaw powinien być ściśle uzależniony od bezpieczeństwa najmłodszych osób. To ważne, by czerpały radość z zabawy, a nie wracały zapłakane do domu z powodu bolesnego upadku. Da się temu zapobiec, dzięki odpowiedniej nawierzchni".

Nawierzchnie wykonane z kauczuku

Materiał nawierzchni wykonanych z syntetycznego kauczuku SBR jest o wiele bardziej odporny na warunki atmosferyczne oraz czynniki niż materiał ze zwykłego kauczuku. Podłoża kauczukowe są stabilne, a dzięki porowatym strukturom posiadają właściwości antypoślizgowe. Odznaczają się również wysoką wchłanialnością, która zapobiega gromadzeniu się wody i tworzeniem kałuż. Dzieci, które uwielbiają biegać na boso, z chęcią wykorzystają nawierzchnie kauczukowe, ponieważ nie podrażniają one stóp i są miłe w dotyku. Sprawdzą się więc idealnie na placach zabaw, spełniając tym samym wytyczne bezpieczeństwa.

Trwałe, a przy tym kolorowe nawierzchnie

Płyty EPDM to fuzja kolorów, dlatego też są szczególnie doceniane przez dzieci. Szeroka gama barw pozwala zaciekawić dziecko, a także urozmaicić każdą zabawę. Tego typu nawierzchnie są odporne na utratę koloru i nie blakną. Ponadto, dzięki wysokiej wytrzymałości, mogą być długotrwale użytkowane bez ryzyka zniszczeń i odkształceń. Bogatą kolorystyką i trwałością cechują się również nawierzchnie sensoryczne. Mają one kluczowe zastosowanie, ponieważ oddziałują na rozwój sensomotoryczny dziecka, korzystnie wpływając na odbieranie przez niego bodźców wzrokowych i dotykowych. Jest to możliwe, dzięki specjalnym obiektom sensorycznym, które są przymocowane do nawierzchni.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz