Materiał Partnera

Rodzaje narzędzi ślusarskich

Rodzaje narzędzi ślusarskich

Praca ślusarza wymaga wykorzystywania profesjonalnych narzędzi. Narzędzia te zmieniały się na przestrzeni czasu diametralnie, dzięki czemu obecnie wykorzystywane narzędzia znacznie różnią się od tych używanych w latach siedemdziesiątych czy osiemdziesiątych. Zmieniły się także metody kształtowania poszczególnych przedmiotów. Jednak niektóre z narzędzi nie zmieniły się. Jakie zatem wyróżnia się narzędzia ślusarskie? Zapraszamy do artykułu!

Stół warsztatowy

Pierwsze kryterium jakie musi spełniać stół ślusarski to musi być solidnie zbudowany. Powinien także posiadać co najmniej jedną szufladę na narzędzia, twardą powierzchnię blatu, odporną na uderzenia. Może być podzielona na część zrobioną z desek i część stalową, ale równie dobrze może być całkowicie drewniana, z poszyciem np. z twardej gumy odpornej na oleje, smary i pyły. W szufladach powinno znaleźć się miejsce na narzędzia pomiarowe, gwintowniki, wiertła i ewentualnie elektronarzędzia. Stół winien być również dobrze oświetlony, przynajmniej światłem białym, lub naturalnym słonecznym. Kolejnym ważnym elementem, który powinien znaleźć się na stole warsztatowym to imadło. Najlepiej gdy jest zamontowany na środku, ponieważ jest to najwygodniejsze oraz najbezpieczniejsze miejsce do pracy ślusarza.

Elektronarzędzia

Podstawowe elektronarzędzia wykorzystywane w pracy ślusarza to wiertarka ręczna, szlifierka kątowa mała z tarczą 115 lub 125 mm, szlifierka kątowa duża z tarczą 230 mm, spawarka inwerterowa, półautomat spawalniczy wraz ze skórzanymi rękawicami i przyłbicą oraz szlifierka stołowa do ostrzenia wierteł.

Przecinarka do metali

W zależności od dostępnych środków finansowych mamy do dyspozycji przecinarki tarczowe, klasyczne piły ramowe oraz piły taśmowe. W przypadku tych ostatnich nie piła taśmowa nie jest niezbędnym wyposażeniem, ale jest niezwykle przydatna oraz pomocna przy pracach ślusarskich.

Narzędzia ręczne

Do narzędzi ręcznych wykorzystywanych przez ślusarza należą: piła ręczna do metalu, młotki półkilogramowe i 1 kilogramowe, przecinaki, punktaki, wszelkie kliny, wkrętaki płaskie i krzyżowe – często zastępowane wkrętarkami, wszelkie kliny stalowe i rysik z wlutowaną, twardą końcówką, wiertła kręte, gwintowniki proste lub spiralne, pilniki zdzieraki i gładziki, a także wszelkie narzędzia pomiarowe, takie jak suwmiarki czy mikrometr.

Chcąc skorzystać z usług ślusarza, nie można przejść obojętnie obok firmy Usługi Ślusarskie Serwis Zamków Ryszard Budek, która w swojej ofercie posiada profesjonalne usługi ślusarskie.

Opracowanie:
Kraków, Glinik 42 lok. 4
tel. 602 801 988
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz