Materiał Partnera

Rodzaje narzędzi skrawających

Rodzaje narzędzi skrawających

Obróbka skrawaniem zdecydowanie jeden z najpopularniejszych sposobów na to, aby kształtować metal, ale także drewno, tworzywa sztuczne czy inne materiały. Spektrum zastosowania tej metody jest na tyle szerokie, że wymaga ona użycia całego arsenału narzędzi skrawających. Te profesjonalne akcesoria mogą różnić się między sobą pod wieloma względami, dlatego też stosując odpowiednią klasyfikację, można podzielić je na kilka rodzajów.

Do czego są wykorzystywana narzędzia skrawające?

Narzędzia skrawające są oczywiście niezbędne do pracy podczas obróbki skrawaniem. Proces ten nie bez powodu jest nazywany także obróbką ubytkową.

Podczas kształtowania tworzyw przy pomocy tych narzędzi dochodzi do ścinania, a raczej skrawania materiału. W ten sposób powstają rowki, otwory, a obrabiane przedmioty przyjmują pożądaną formę. Produktem ubocznym tego procesu są wióry – stanowią one odpady.

Narzędzia skrawające znacznie różnią się od siebie, a ich podział jest oparty o rozmaite kryteria. Jednak wszystkie te akcesoria do obróbki mają wspólną cechę. Wyróżniają się one obecnością ostrza roboczego, zwanego także skrawającym. Jest to część, która ma bezpośrednią styczność z formowanym materiałem oraz odpowiada za precyzję i wydajność obróbki.

Już samą obróbkę skrawaniem można podzielić na kilka rodzajów. Dlatego też chcąc w ten sposób pracować z metalami czy z tworzywami sztucznymi, należy zadbać o starannie dobrany komplet narzędzi. W zależności od potrzeb produkcyjnych można zdecydować się na akcesoria do obróbki, które charakteryzują odmienne kształty, rozmiary i funkcjonalność” – mówi ekspert z firmy Top-Nar Narzędzia Profesjonalne.

Podział narzędzi skrawających

Narzędzia skrawające można podzielić na wiele grup. Uwzględniając rodzaj obróbki, wyróżnia się wśród nich zdzieraki oraz wykańczaki. Niektóre z nich zaliczane są do narzędzi ręcznych, a inne do maszynowych. Stosuje się także podział ze względu na metodę kształtowania. W ten sposób można mówić o narzędziach zwykłych, obwiedniowych oraz kształtowych.

Jednak najpopularniejszym kryterium podziału jest sam sposób obróbki. Stosując je, można wyróżnić:

  • noże – dłutownicze, tokarskie, strugarskie
  • przeciągacze – na przykład do powierzchni zewnętrznych lub do otworów
  • frezy – walcowe, czołowe, kątowe, tarczowe, do gwintów
  • narzynki
  • piły
  • wiertła
  • gwintowniki
  • rozwiertaki
  • ściernice.

Obróbka skrawaniem wymaga niekiedy używania specjalnie zaprojektowanych narzędzi. Dlatego też istnieje podział ze względu na powszechność ich wykorzystywania. Mowa wtedy o narzędziach specjalnych oraz uniwersalnych.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz