Artykuł sponsorowany

Rodzaje narzędzi pneumatycznych

Rodzaje narzędzi pneumatycznych
Narzędzia pneumatyczne, a więc zasilane sprężonym powietrzem, stanowią doskonałą, bo znacznie tańszą w eksploatacji alternatywę dla elektronarzędzi. Źródłem zasilania tego rodzaju narzędzi w niewielkich warsztatach często bywają niewielkie przenośne sprężarki, natomiast w zastosowaniach przemysłowych na dużą skalę zdecydowanie lepiej sprawdzają się większe instalacje z kompresorem.


W porównaniu do narzędzi zasilanych elektrycznie, sprzęty zasilane powietrzem pod ciśnieniem są znacznie mniejsze i lżejsze, jednocześnie oferując operatorowi dużo większą moc. Oznacza to, że profesjonalne narzędzia pneumatyczne są bardziej efektywne. Przyjrzyjmy się bliżej ich rodzajom i możliwościom na kilku przykładach.

Wkrętarki i wiertarki pneumatyczne

Pneumatyczne wiertarki, wkrętarki oraz urządzenia łączące obie te funkcje, działają na takiej samej zasadzie, jak ich elektryczne odpowiedniki. Różnica polega na sposobie zasilania narzędzia – w tym przypadku silnik napędzany jest strumieniem sprężonego powietrza. Prędkość powietrza przekłada się na moc, jaką osiąga wiertarka czy wkrętarka, co w praktyce oznacza, że takie narzędzia często dają możliwości znacznie większe, niż te zasilane prądem.

Nowoczesne wkrętarki i wiertarki pneumatyczne umożliwiają bezpieczną pracę nawet nad wyjątkowo twardymi materiałami, a także regulację momentu obrotowego. Nic więc dziwnego, że wykorzystywane są zarówno w przydomowych warsztatach, gdzie liczy się przede wszystkim wygoda, jak i profesjonalnych zakładach, w których najważniejsza jest wysoka wydajność i precyzja.

Klucze pneumatyczne

Ważną grupę narzędzi pneumatycznych stanowią klucze, cieszące się szczególnym zainteresowaniem pracowników zakładów wulkanizacyjnych. Ich przewaga nad kluczami elektrycznymi polega nie tylko na małej wadze i większej wydajności, ale także znacznie tańszej eksploatacji oraz mniejszej awaryjności, co wynika ze stosunkowo prostej konstrukcji urządzenia.

Znalezienie odpowiedniego klucza zasilanego powietrzem nie powinno być wielkim wyzwaniem. Na rynku znajdziemy z łatwością m.in. pneumatyczne klucze udarowe, zapadkowe oraz impulsowe o rozmaitych parametrach pracy.

Szlifierki pneumatyczne

Zasilanie sprężonym powietrzem jest też wykorzystywane w narzędziach do obróbki ściernej. Praca z pneumatycznymi szlifierkami cenionych marek, takich jak Asta, Gison czy Ingersoll Rand zapewnia uzyskanie najwyższej jakości powierzchni w krótkim czasie i bez zbędnego wysiłku. W wersji pneumatycznej dostępne są zarówno szlifierki trzpieniowe, kątowe, taśmowe, jak i oscylacyjne.

W ofercie sklepu internetowego RG Narzędzia znajdziemy jednak znacznie szerszą propozycję urządzeń pneumatycznych i dodatkowego osprzętu.  Katalog produktów obejmuje m.in. młotki, wyrzynarki, rozwiertarki, polerki, gwintownice, mieszadła i nitownice pneumatyczne, a także niezbędne akcesoria oraz smary.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz