Materiał Partnera

Rodzaje narzędzi dla przemysłu kablowego

Rodzaje narzędzi dla przemysłu kablowego

Przemysł kablowy zaliczany jest to przemysłu precyzyjnego. Oznacza to, że tworzone wyroby, nawet w dużych seriach produktowych muszą być stworzone z dokładnością co do setnych milimetra. Ważne jest przy tym spełnianie odpowiednich norm. Nic zatem dziwnego, że do produkcji kabli oraz przewodów i drutów stosuje się szereg innowacyjnych narzędzi. Niektóre z nich możesz poznać właśnie teraz w niniejszym artykule.

Ciągadła do przeciągania

Ważnymi narzędziami do produkcji kabli i przewodów, czy ich profesjonalnej obróbki są specjalistyczne ciągadła. Służą one do przeciągania drutów miedzianych i aluminiowych oraz do przeciągania drutów oporowych i tych tworzonych ze stopów metali kolorowych. Typów ciągadeł jest przy tym na rynku kilka. Obecnie producenci skupiają się na tworzeniu narzędzi przemysłu kablowego w wersjach:

  • z oczkiem węglikowym,
  • z oczkiem z diamentu naturalnego,
  • z oczkiem z diamentu syntetycznego,
  • oraz z oczkiem PCD.

Formowanie izolacji na kablach i przewodach

Istotnym procesem tworzenia kabli i przewodów jest formowanie ich izolacji. To one zapewniają żywotność wyrobów, a także ich wysoką funkcjonalność oraz bezpieczeństwo użytkowe. Do tworzenia właśnie takich izolacji służą narzędzia zwane patrycami i matrycami do formowania. Są to specjalne praski o odpowiedniej długości, szerokości i wysokości, przez które przeciągane są tworzone izolacje kablowe. Najważniejsze przy tym jest zastosowanie odpowiednich kształtów zacisków – np. okrągłych – a także poprawnie zdefiniowanych przekrojów.

Obecnie matryce i patryce to formowania izolacji kabli oraz przewodów często tworzone są na indywidualne zlecenia. Takie przyjmuje m.in. renomowana firma TECHNODIAMET, która oferuje także głowice to wytłaczania izolacji i powłok, które wykorzystuje się m.in. przy procesach powlekania.

Linie wytłaczarkowe dla kabli i przewodów

Producenci kabli i przewodów, a także różne zakłady przemysłowe, które same przygotowują dla siebie odpowiednie sieci, muszą być wyposażone również w specjalistyczne linie wytłaczarkowe. Wyposażone są one w układy chłodzenia, urządzenia zdawcze i odbiorcze, a także w taki osprzęt jak panele sterowania. Wytłaczarki przy tym są dedykowane do przetwórstwa tworzyw sztucznych, gwarantując przy procesach produkcji kablowej pokrywanie żył i drutów, lub ich wytłaczania oraz formowania kształtu.

Nowoczesne wytłaczarki mają zatem różny zakres pracy, a ich najważniejszymi parametrami technicznymi są:

  • wydajność (liczona w kg/h),
  • długość i szerokość ślimaka,
  • typ cylindrów wytłaczarki,
  • zakres regulacji pracy i automatyzacji produkcji. 
Opracowanie:
Warszawa, Bokserska 37
tel. 22 857 93 05
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz