Materiał Partnera

Rodzaje najpopularniejszych rusztowań

Rodzaje najpopularniejszych rusztowań

W budownictwie oraz w niektórych działach przemysłu rusztowania są jednymi z najważniejszych elementów ułatwiających wykonywanie pracy. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów rusztowań, które przeznaczone są do rozmaitych zastosowań. Firma S.K.A.T. Rusztowania oferuje między innymi rusztowania stalowe i rusztowania aluminiowe. Poza tym rusztowania można podzielić biorąc pod uwagę inne kryteria. Jakie zatem rusztowania wykorzystujemy?

Rusztowania ramowe i modułowe

Rusztowania to przedmioty, które można sklasyfikować ze względu na wiele kryteriów. Przede wszystkim dzieli się je biorąc pod uwagę materiał ich wykonania oraz konstrukcję. Poza tym można je podzielić ze względu na zastosowania i dokumentację potrzebną do ich montażu i użytkowania. Do najczęściej wykorzystywanych rodzajów rusztowań, które można spotkać np. w firmie S.K.A.T. Rusztowania zaliczamy:

  • rusztowania ramowe,
  • rusztowania modułowe,
  • rusztowania przejezdne,
  • rusztowania rurowo-złączkowe.

Rusztowania ramowe, dostępne w firmie S.K.A.T. Rusztowania, posiadają podpory o płaskich konstrukcjach ramowych, które umożliwiają szybka realizację tzw. rusztowań elewacyjnych o prostej powierzchni, czyli takie, które zlokalizowane są obok budynku i połączone z nim za pomocą kotwienia. Rusztowania ramowe mają zastosowanie w ogólnym budownictwie, w szczególności w budownictwie kubaturowym i miejskim. Jednym ze szczególnych ich typów są rusztowania warszawskie, które wykorzystywane są w niedużych pracach remontowych i budowlanych.

Rusztowania modułowe charakteryzują się tym, że ich stojaki i poprzecznice stanowią odrębne elementy. Dodatkowo między stojakami z góry wprowadzany jest odstęp służący do przyłączania innych części rusztowania. Do połączenia stojaków z innymi elementami rusztowania wykorzystuje się specjalnie wyprofilowane głowice i zamki klinowe. Dzięki temu można stworzyć skomplikowane geometrycznie rusztowania. W związku z tym modułowe rusztowania znajdują zastosowanie przede wszystkim w elektrowniach, czy stoczniach. Z części, z których można stworzyć rusztowania elewacyjne, jednakże jest to bardziej pracochłonne niż w przypadku rusztowań ramowych.

Rusztowania przejezdne i rurowo-złączkowe

Firma S.K.A.T. Rusztowania oferuje także sprzedaż innych rusztowań. Jednymi z nich są rusztowania przejezdne, inaczej nazywane rusztowaniami ruchomymi. Przeznaczone są one do kilkukrotnego ich użycia w miejscu budowy. Poza tym dzięki wbudowanym kółkom są przystosowane do przemieszczania ich po poziomych powierzchniach, bez konieczności rozmontowywania rusztowania na pojedyncze elementy. Ten typ rusztowań występuje jako jezdna wieża systemowa zbudowana z tzw. drabiono-ram lub jako rusztowanie ramowe bądź modułowe wyposażone w elementy umożliwiające przemieszczanie. Rusztowania przejezdne stosuje się do krótkotrwałych prac remontowych lub konserwacyjnych, które wymagają częstej zmiany położenia rusztowania.

Kolejnym typem rusztowań dostępnych np. w firmie S.K.A.T. Rusztowania, są rusztowania rurowo-złączkowe, które są rozwiązaniem niesystemowym, jednakże wykorzystuje się je coraz rzadziej ze względu na ich pracochłonny montaż. Takie rusztowania są niezbędną częścią zabudowy w przypadku nietypowych brył obiektów.

Opracowanie:
Siemianowice Śląskie, Chemiczna 14
tel. 505 038 748
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz