Artykuł sponsorowany

Rodzaje materiałów opałowych

Rodzaje materiałów opałowych

Najczęściej spotykanymi materiałami opałowymi są drewno, węgiel oraz miał węglowy. To właśnie one są najchętniej wykorzystywane do ogrzewania budynków w okresie zimowym, a wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich życia. Każdy z tych materiałów posiada jednak różne cechy i zróżnicowaną wydajność. Czym charakteryzują się najpopularniejsze materiały opałowe i na które z nich warto się zdecydować?

Drewno – najstarszy tradycyjny materiał opałowy

Drewno jest jednym z najstarszych i najbardziej ekologicznych materiałów opałowych, a co za tym idzie – jednym z najzdrowszych, o ile jest odpowiednio spalany. Jest jednak przy tym materiałem dość drogim w zakupie oraz posiadającym stosunkowo niską wartość energetyczną. Drewno jako materiał opałowy dostępne jest w sprzedaży najczęściej w formie przetworzonej i nieprzetworzonej. Drewno nieprzetworzone kupimy np. w szczapach, zrębkach, wiórach oraz trocinach. Przetworzone z kolei dostępne jest w postaci brykietów oraz pelletu w takich firmach jak np. wrocławski skład opału Ekogroszek. Drewno może być wykorzystywane do palenia w kominkach tradycyjnych, a także w specjalnie przystosowanych do tego celu urządzeniach.

Węgiel – najczęściej wybierany wysokokaloryczny materiał opałowy

Najpopularniejszym materiałem opałowym jest nadal tradycyjny węgiel. Jest to bowiem materiał niedrogi w zakupie oraz posiadający dość wysoką kaloryczność. Z tego właśnie powodu jest także najczęściej spotykanym materiałem opałowym w gospodarstwach domowych. Jego zaletą jest także szeroka dostępność, węgiel kupimy bowiem praktycznie wszędzie, oraz jego konkurencyjne ceny. Przy zakupie warto wybierać jednak wysokiej jakości węgiel, gdyż będzie on bardziej przyjazny dla środowiska oraz wydajniejszy w codziennym użytkowaniu. Węgiel jest także składnikiem innych popularnych materiałów opałowych, np. koksu i ekogroszku.

Miał – tańsza alternatywa do węgla

Miał to materiał opałowy, który uzyskiwany jest bezpośrednio z węgla. Jest to pył węglowy, który osadza się na dnie zbiorników mułowych. Jest bardzo dobrym materiałem opałowym, który charakteryzuje się zdecydowanie niższą ceną zakupu (jest bowiem o ok. 50% tańszy od tradycyjnego węgla) oraz potrafi przy tym bardzo dobrze radzić sobie z ogrzewaniem budynków. Miał będzie wiec dobrym materiałem opałowym, jeśli szukamy oszczędności przy jego zakupie oraz wydajności ogrzewania. Warto jednak wiedzieć, że miał spala się tylko w dostosowanych do jego użytkowania kotłach – musimy więc najpierw się dowiedzieć, czy nasz kocioł spełnia ten warunek.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz