Materiał Partnera

Rodzaje maszyn rolniczych

Rodzaje maszyn rolniczych

Jeszcze jakiś czas temu rolnictwo kojarzyło nam się z mozolną pracą wielu osób, które prostymi narzędziami, siłą swoich mięśni, walczyło o obfite płody rolne. Dziś gospodarstwa rolne wyglądają zupełnie inaczej. Wykorzystywanie różnego rodzaju maszyn rolniczych to standard, a plony są znacznie większe. Jakie maszyny rolnicze wybierają właściciele niewielkich gospodarstw i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rolnictwem?

Podstawa gospodarstwa rolniczego – ciągnik

Ciągnik rolniczy, potocznie nazywany traktorem, to pojazd mechaniczny przeznaczony zwykle wyłącznie do celów rolniczych. Nowoczesne traktory to maszyny wielofunkcyjne, które pozwalają na realizację wielu niezbędnych prac w gospodarstwie. Podłączamy do niego na przykład:

  • pługi – narzędzia uprawowe do wykonywania orki, czyli zabiegu uprawowego, który ma na celu odwrócenie oraz pokruszenie uprawianej warstwy roli; ze względu na element roboczy korpusu pługi dzielimy na lemieszowe i talerzowe,
  • siewniki – narzędzia do wysiewu np. zbóż, kukurydzy, słonecznika, buraka, rzepaku, czy czosnku,
  • snopowiązałki – narzędzia do zautomatyzowanego koszenia zbóż, rzepaku, czy traw nasiennych; jak wskazuje nazwa, snopowiązałka układa skoszony materiał w snopy i wiąże je sznurkiem,
  • przyczepy i inne sprzęty bez własnego napędu.

Kombajny zbożowe, opryskiwacze i opylacze, kultywatory i glebogryzarki

Kombajny to maszyny rolnicze, które przeznaczone są głównie do zbioru zbóż. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Agromarket z miejscowości Gądki, kombajnu nie może zabraknąć podczas zbioru zbóż, jednak są to maszyny stosunkowo drogie. W małym gospodarstwie nie zawsze opłaca się kupować kombajnu na własność, dlatego warto rozejrzeć się za maszyną do wynajęcia lub za zakupem maszyny używanej. W gospodarstwie nie może też zabraknąć opryskiwaczy i opylaczy, czyli urządzeń, które służą do rozprowadzania środków zwalczających szkodniki. W małych gospodarstwach świetnie sprawdzą się narzędzia tego typu, które możemy zamontować na naszym wielofunkcyjnym ciągniku. Kolejny rodzaj sprzętów to kultywatory i glebogryzarki lub agregaty, które stanowią ich połączenie. Wybór jest naprawdę szeroki – bez problemu znajdziemy agregaty uprawowe, które przeznaczone są do przedsiewnej uprawy gleby, służące do spulchniania wierzchniej warstwy, rozbijania i kruszenia brył zaskorupiałej powierzchni pola, a także ugniatania podłoża. Taki agregat sprawdzi się szczególnie podczas uprawy roślin, które wymagają szczególnie wyrównanego pola przed wysiewem. Na koniec warto dodać, że obecnie handel maszynami rolniczymi jest najbardziej powszechny w Internecie. Nie musimy już przemierzać setek kilometrów od sprzedawcy do sprzedawcy, by znaleźć ofertę optymalną dla siebie. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz