Artykuł sponsorowany

Rodzaje maszyn kruszących

Rodzaje maszyn kruszących

Maszyny kruszące to specjalistyczne urządzenia, które są przystosowane do kruszenia i rozdrabniania twardych materiałów, np. kamienia, żwiru i innych. Wśród nich wyróżniamy urządzenia takie, jak popularne kruszarki, które przeznaczone są do kruszenia materiałów twardych oraz średniotwardych. Jakie rodzaje kruszarek wyróżniamy, do jakich materiałów są przeznaczone i jakie jest ich zastosowanie?

Kruszarki szczękowe

Kruszarki szczękowe to urządzenia przeznaczone i przystosowane do rozdrabniania twardych i średniotwardych materiałów. Doskonale sprawdzają się np. do obróbki bazaltu, granitu, rud metali, kwarcu, piaskowca, wapienia i podobnych. Aby kruszarka szczękowa właściwie pełniła swoją funkcję, materiał przeznaczony do rozdrobnienia nie może posiadać więcej niż 5% zanieczyszczeń iglasto-gliniastych oraz nie może mieć wilgotności przekraczającej 10%. Kruszarki szczękowe występują w różnych rozmiarach i posiadają zróżnicowane parametry techniczne, nadają się więc do zastosowania na różnych etapach kruszenia, od wstępnego aż po finalne. To właśnie na nich uzyskuje się rozdrobnienie o największej granulacji ze wszystkich maszyn. Używa się ich najczęściej do kruszenia pierwszego i drugiego stopnia.

Kruszarki udarowe

Drugim rodzajem kruszarek są kruszarki udarowe. Przeznaczone są także do kruszenia materiałów twardych i średniotwardych. Wykorzystuje się je do kruszenia dolomitu, granitu, wapienia, piaskowca, a także węgla. Maksymalny stopień zanieczyszczenia materiałów nie może być większy niż 15%, a wilgotność nie powinna przekraczać 20%; rozdrobnienie uzyskiwane na tego typu maszynach jest zazwyczaj drobne, a materiał jest kubiczny, dlatego też często kruszarki udarowe są stosowane przy uzyskiwaniu surowców mineralnych dla budownictwa oraz pod surowiec do budowy dróg,  nasypów kolejowych itp. Charakteryzują się też bardzo dużą wydajnością. Te i inne rodzaje kruszarek produkują wyspecjalizowane w tym firmy, takie jak np. bydgoski Makrusz.

Kruszarki stożkowe

Do rozdrabniania i kruszenia twardych i średniotwardych materiałów używa się także kruszarek stożkowych. Doskonale sprawdzają się one do kruszenia takich materiałów, jak bazalt, granit, kwarc, wapień czy piaskowiec. W przypadku kruszarek stożkowych maksymalny poziom zanieczyszczenia materiałów nie może być większy niż 5%, a ich wilgotność wyższa niż 10%.

Ten rodzaj kruszarek wykorzystywany jest do budowy dróg, nasypów kolejowych oraz wstępnego rozdrobnienia materiałów, które następnie będą kruszone w innych urządzeniach. Ich nowoczesna budowa oraz nowoczesny system regulacji szczeliny, pozwalają uzyskać materiał o parametrach zgodnych z normami dla surowców przeznaczonych właśnie pod drogi, ale także dla przemysłu budowlanego.

Kruszarki stożkowe mają podparcie hydrauliczne zespołu wewnętrznego stożka kruszącego. Rozmiar szczeliny wylotowej jest regulowany hydraulicznie, możliwe jest też jego odczytanie z pulpitu sterowniczego urządzenia. Wyposażone są także w hydrauliczne zabezpieczenie, które chroni ich układy przed nadmiernym przeciążeniem – a w przypadku jego wykrycia stożek wewnętrzny jest automatycznie chowany i wraca na swoje pierwotne położenie tylko w sytuacji, kiedy przeciążenie zostanie zniwelowane.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz