Artykuł sponsorowany

Rodzaje maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Rodzaje maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Przetwórstwo tworzyw sztucznych jest procesem wyrobu tworzyw sztucznych w sposób jak najbardziej racjonalny, ekonomiczny oraz ekologiczny. Służy temu odpowiedni park maszynowy, umożliwiający przetwarzanie tworzyw polimerowych i tworzenie gotowych wyrobów lub przetworów z materiałów polimerowych. Sprawdźmy, jaki rodzaje maszyn służą do przetwórstwa tworzyw sztucznych.

 Wytłaczarki jednoślimakowe i dwuślimakowe

Najbardziej znanym rodzajem maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych są wytłaczarki. Proces wytłaczania polega na uplastycznieniu wprowadzonego materiału w postaci granulatu, proszku czy przemiału i nadanie mu pożądanego kształtu pod wpływem ciśnienia i temperatury. Kształt wyrobu zależy od rodzaju ustnika umieszczonego na głowicy, przez który przeciskane jest uplastycznione tworzywo. Po schłodzeniu otrzymujemy gotowe wyrobu lub półprodukty, które wymagają dalszej obróbki.

Rodzaje wytłaczarek:

  • jednoślimakowe – klasyczne, najczęściej stosowane w procesie wytłaczania. Wyróżnia się wytłaczarki jednoślimakowe klasyczne i szybkobieżne,
  • wieloślimakowe -   dwu- lub kilkuślimakowe. Wytłaczarki dwuślimakowe to wytłaczarki przeciwbieżne i współbieżne. Trójślimakowe i więcej dzielą się na wytłaczarki z centralnym biegiem lub bez.

 Stoły kalibrujące

Park maszynowy do przetwórstwa tworzyw sztucznych wymaga również stołów kalibrujących. Są częścią linii technologicznej, służącej do produkcji różnej wielkości profili z tworzyw sztucznych w procesie wytłaczania. Części, z których się składają, są odporne na niekorzystne czynniki, takie jak ścieranie czy wilgoć. Stoły mogą być przystosowane do mocowania na nich układów kalibrująco-chłodzących. Dzięki schładzaniu, pozwalają utrzymać kształt wytłaczanego profilu.

Wielkość oraz wyposażenie stołów kalibrujących zależy od gabarytów, prędkości wytłaczania oraz rodzaju tworzywa wytłaczanych profili.

 Pulweryzatory

Pulweryzatory służą rozdrabnianiu i sproszkowaniu tworzyw sztucznych, według definicji, na wielkość poniżej 1 mm. Pulweryzacji najczęściej są poddawane butelki oraz folie opakowanie, ale nie tylko. Maszyny doskonale radzą sobie zarówno z materiałami kruchymi, jak i średnio twardymi oraz odpornymi na uderzenia.

Poszczególne pulweryzatory mogą różnić się średnicą dysków mielących, ilością segmentów dysku wirnika oraz stojana, jak też mocą silnika. Najważniejsze, aby były wykonane z wysokiej jakości stali, tylko wtedy materiały będą szybko i skutecznie rozdrabniane. Pulweryzatory charakteryzują się dużą prędkością obrotową dysków mielących .

 Maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych – nowe czy używane?

Skompletowanie linii produkcyjnej do zakładu przemysłowego zajmującego się przetwórstwem tworzyw sztucznych jest kosztownym zadaniem. Dlatego w firmach takich jak firma POL-SERVICE można zaopatrzyć się w solidne maszyny używane w atrakcyjnej cenie. Oferowane urządzenia są po przeglądach i naprawach. Bardzo często są oferowane z gwarancją. Są w pełni sprawne i gotowe to przetwórstwa tworzyw sztucznych. Firma gwarantuje ich dostawę na terenie całej Polski, świadczy też usługi profesjonalnego doradztwa i montażu. W razie zainteresowania ofertą, klienci mogą podejmować kontakt telefoniczny i mailowy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz