Materiał Partnera

Rodzaje mąki – poznaj je razem z nami!

Rodzaje mąki – poznaj je razem z nami!

W domowych kuchniach, wykorzystujemy najczęściej od jednego do trzech rodzajów mąki. W przemyśle piekarniczym, cukierniczym, czy też w szeroko pojętej branży gastronomicznej, zastosowanie tego produktu, jest jednak inne. Wyróżnić można bowiem nawet kilkadziesiąt różnych podtypów mąki, kategoryzowanych ze względu na swoją gramaturę, ziarnistość, substancje odżywcze, barwę, czy zawartość określonych rodzajów uszlachetniaczy. Poznaj razem z nami, różne rodzaje mąk!

Mąką biała, czy ciemna?

Przyjęło się, ze najbardziej uniwersalnym gatunkiem mąki jest ta niemalże pudrowa i śnieżnobiała. Warto jednak wiedzieć, że choć umożliwia ona wykonywanie nawet bardzo lekkich wypieków cukierniczych, ma ona najmniej wartości odżywczych. Dzieje się tak dlatego, iż zboże, z której jest produkowana jest pozbawione swojej warstwy wierzchniej ziaren, w którym znajdują się sole mineralne, błonnik, czy liczne witaminy. Oczyszczone ziarenka pozwalają uzyskać zatem tzw. belmo, z którego tworzy się właśnie jasną, lekką mąkę. Czasem zwana jest ona również mąką tortową. Całkowicie innymi parametrami fizycznymi i odżywczymi, wyróżnia się zaś mąka z pełnego przemiału, która jest ciemna, a wypieki z niej wychodzą cięższe i zbite. Zawiera ona również złożone węglowodany zawarte w łupce, które uwalniają przy spożyciu wysokiej jakości energię, niepowodującą gwałtownego wzrostu cukru we krwi!

Rodzaje mąki pszennej oraz żytniej

Od sposobu przemiału, oraz od zawartości danych substancji odżywczych, powstała specjalna klasyfikacja mąk, która szczególnie ważna jest w przemyśle cukierniczym, piekarniczym, czy w gastronomii, o czym już wspomniano. Producenci i dystrybutorzy mąki muszą zatem na opakowaniach oznaczać wyroby specjalnymi symbolami.

I tak dla mąki pszennej, możemy wyróżnić między innymi: typ 450 – tortowa: wypieki półkruche i biszkopty; typ 500 – krupczatka: makarony, ciasta kruche i babki; typ 500 – poznańska: pierogi, makarony, wypieki, pizze, zasmażki i kluski;  typ 500 – wrocławska: wypieki drożdżowe, naleśniki, sosy, makarony; typ 550 – luksusowa wykorzystywana na wypieki drożdżowe, zasmażki i potrawy gotowane; typ 2000 – razowa – głównie do wypieku pełnoziarnistego pieczywa; czy typ 3000 – mąka z pełnego przemiału.

Jeśli chodzi zaś o mąkę razową przykładami mogą być: typ 580 – jasny chleb żytni, makaron, bułki; typ 650 – jasny chleb żytni, chleb mieszany, bułki; typ 800 – chleb żytni, mieszany, pierniki; typ 950 – ciemniejsze pieczywo, chleby razowe; typ 1400 – chleby razowe; typ 1850– chleb razowy.

Renomowany dostawca mąki

Jeśli chodzi o dostawców mąki, muszą oni spełniać restrykcyjne wymagania norm HACCP, czy GHP, a także inne przepisy krajowe oraz europejskie. Różne rodzaje produktów, gwarantuje między innymi firma BONTEX, która specjalizuje się w dostawach nie tylko mąki, ale i drożdży, cukrów i margaryny. Dodatkowo przedsiębiorstwo zapewnia opakowania jednorazowe, papierowe, kartonowe i plastikowe, czy też opakowania tekturowe oraz folię spożywczą.

 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz