Artykuł sponsorowany

Rodzaje magnesów przemysłowych

Rodzaje magnesów przemysłowych

Magnesy wykorzystywane na co dzień pełnią wiele funkcji, mniej lub bardziej praktycznych. Wyrób ten znalazł również szerokie zastosowanie  w przemyśle. Magnesy przemysłowe mają różną moc w zależności od rodzaju. Niektóre są w stanie utrzymać ciężar nawet 1300 razy większy od nich samych. Jakie są rodzaje magnesów przemysłowych i ich zastosowanie?

Magnesy neodymowe i ferrytowe

Magnesy ferrytowe stanowią najpopularniejszą i najliczniejszą grupę magnesów. Występują w różnych formach i rozmiarach w zależności od zapotrzebowania. Wykorzystywane są w przemyśle oraz w sprzętach gospodarstwa domowego. Stanowią przede wszystkim elementy silniczków elektrycznych i generatorów. Często stosowane są jako części składowe sprzęgieł elektromagnetycznych i hamulców. Spotkać można je również w głośnikach i zabawkach.

Magnesy neodymowe z kolei są wydajne i jednocześnie kompaktowe. Wytwarzają bardzo silne pole magnetyczne, zbudowane są z neodymu, żelaza i boru. Wykorzystywane są przede wszystkim jako elementy zabawek mechanicznych oraz w zapięciach segregatorów. Poza tym stosowane są do produkcji wykrywaczy metalu, komputerów, sensorów i maszyn produkcyjnych różnego rodzaju. To właśnie one wykorzystywane są do produkcji dysków komputerowych, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Magnesy pozłacane, pierścieniowe i walcowe

Magnesy pierścieniowe neodymowe posiadają unikalny kształt pierścienia, który przekłada się na ich wyjątkowe właściwości. Stosowane są przede wszystkim w zabawkach edukacyjnych oraz wszędzie tam, gdzie potrzebne jest otaczające pole magnetyczne.

Z kolei magnesy walcowe neodymowe mają ciekawy cylindryczny kształt. Stosowane są przede wszystkim jako zawory elektromagnetyczne lub przełączniki położenia, których zadaniem jest wyłączenie urządzenia, w których są zamontowane. Magnesy neodymowe walcowe można znaleźć m.in. w urządzeniach myjących wysokociśnieniowych. To dzięki nim jest możliwe automatyczne uruchomienie maszyny w momencie puszczenia pistoletu myjącego.

Magnesy AINiCo

Magnesy AINiCo składają się z glinu (Al), niklu (Ni) oraz kobaltu (Co), co składa się na skrót alnico. Znalazły one szerokie zastosowanie w przemyśle. Używane są m.in. w silnikach elektrycznych, przetwornikach gitarowych oraz mikrofonach i czujnikach. Coraz częściej zastępowane są jednak przez silniejsze magnesy  o bardziej kompaktowych kształtach.

Szeroki wybór magnesów przemysłowych można znaleźć w sklepie internetowym Euro Magnesy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz